reklamı kapat
  • BTC  :  32.126,88 ₺
  • ETH  :  2.340,25 ₺
  • BCH  :  3.789,43 ₺
  • XRP  :  2,67 ₺
  • BTC 32.126,88
  • ETH 2.340,25
  • BCH 3.789,43

Bitcoin Fiyatı Tekrar Yüsekliyor

7 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin fiyatı hafta başı itibariyle tekrar yükselişe geçti. Ortalama yüzde 5’lik bir artış gören dijital paranın fiyatı, 1190 dolara kadar yükseldi.

Bitcoin’in fiyatı gün içinde 1180 seviyelerinde seyretse de CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksine göre fiyat trendi genel olarak yukarı yönlü görünüyor.

Winklevoss kardeşlerin ABD Sermaye Piyasası Kurulu SEC’e geçtiğimiz ay yaptığı ETF başvurusunun reddedilmesinin ardından bitcoin fiyatı 1000 dolar seviyesinin altını görerek büyük düşüşler yaşamıştı. Ani artış, bitcoin’in eskiye göre daha dirençli olduğu şeklinde de yorumlanabilir.

Bir ilginç nokta ise bitcoin’in ondan önce, geçtiğimiz Şubat ayında tüm zamanlar rekoruna ulaşmış olması. Düşüşün rekorun hemen ardından gelmesi piyasadaki çoğu gözlemciyi şaşırtmıştı. 1300 dolarlık rekor, bitcoin fiyatının altının fiyatını bile geçtiği anlamına geliyordu ve bitcoin’in bir diğer adını tarihte ikinci kez doğruladı: ‘dijital altın.’

Bunlardan ayrı olarak bir süredir bitcoin’in ölçeklenme sorunu ve yoluna nasıl devam edeceği dijital para hakkındaki en canlı tartışmalardan biri olarak görülüyor. Tartışmalar, core yazılımının ‘hard fork’lanması (sert çatallanma) gerektiği şeklinde bir düzleme evrilmiş durumda. Bu, bitcoin’in iki farklı (ve rakip) coin’e ayrılma ihtimalini beraberinde getirebilir.

Soruna dair endişeler görünüşe göre Şubat ayının sonlarında fiyata etkisini göstermiş çünkü fiyatın 1000 dolar seviyesinin altını gördüğü zamanlar Mart ortalarına tekabül ediyor.

Son söz olarak şunu da belirtmekte fayda var: gerçek dünyada olup bitenlerle fiyat çizelgelerindeki hareketler arasında direkt bir bağ aramak hiçbir zaman kolay olmasa da fiyatın tekrar yükselişi gösteriyor ki bitcoin yatırımcıları ölçeklenme sorununa omuz silkmiş durumda ve bitcoin’i değerli yapan esas sistemi hiçbir zaman aklından çıkarmıyor.

ETİKETLER
loading...