X


Bitcoin Fiyatı Tarihini Tekrar Edecek Mi?

Bitcoin fiyatı 2014'te izlediği yolu takip ediyor.
07:00
18 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin’in dibe vardığı konusunda spekülasyonlar devam ederken geçmişte yaşanmış fiyat hareketlenmeleri şu andaki piyasa durumunun bir benzerini gösteriyor.

Birçok takipçisi bulunan Crypto Monk isimli Bitcoin ve altcoin yatırımcısı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla Bitcoin’in 2014’deki piyasa hareketlerini tekrar ettiğini açıkladı.

2014’te Mt. Gox’un hack’lenmesinden önceki yükseliş trendi ile beraber BTC fiyatı 1200 doları görmüştü. Bu fiyata ulaşıldıktan sonraki takip eden 5 ayda BTC %91 değer kaybetti ve 103 dolara kadar geriledi. Sonra BTC fiyatı 160 dolar ile 200 dolar arasında güçlü bir destek buldu. En nihayetinde ayıların etkisinden kurtuldu ve 2015 yılında 509 dolara yükseldi, 2016 yılına gelindiğinde, bir önceki rekorunu da kırdı ve 1173 dolar seviyesine ulaştı. Bildiğiniz gibi 2017 sonuna kadar Bitcoin’in bir anda popüler olmasıyla birlikte fiyat 20 bin dolara yaklaşmıştı ancak bu denli bir artışın ardından en yüksekte kalması beklenemezdi.

2014 ve 2017 arasındaki artan talep birçok Blockchain projesinin ortaya çıkmasına sebep oldu. Fırsatı kaçırdığını düşünen birçok yatırımcı en azından altcoin’leri yakalamanın peşine düşmüştü. Böylece Bitcoin’in piyasa hakimiyetini giderek kaybettiği dönem başlamış oldu. Sonuçta birçok altcoin projesi belirli bir kalabalığı topluluğuna katmayı başardı. Bazılarına göre altcoin projeleri söz verdiği gelişimi ya da yatırım faydasını veremedi. Genel olarak ICO’ların kötü sonuçlanması kripto para piyasası üzerinde satış baskısı oluşturmaya başladı.

Crypto Monk’a göre 2018 düşüşü 2014 düşüşüyle oldukça benzer, her iki durumda da günah keçisi bulunuyor. Crypto Monk keçiler piyasadan çekildiğinde boğaların geleceği tahmin ediyor.

Profesyonel yatırımcılar genellikle bir değerin geçmiş performansına bakarak gelecek performansını tahmin etmeye çalışırlar. Teknik analizler işe yarayan verileri gösterirken, temel analizler bir şeyin neden değer kazandığına ve potansiyel gelişimine odaklanır. Bu açıdan Bitcoin ele alındığında Bitcoin fiyatında oluşan her balon spekülatif bir döngünün eseri gibi görünüyor. Ancak her yeni en yüksek fiyata ulaşıldığında spekülasyonlar yerini ciddi yatırımlar alıyor ve bu yüzden Bitcoin fiyatı sıfıra düşmüyor.

Bitcoin yeniden bir balon döngüsünün sonuna gelmiş gibi görünüyor ancak bu sefer birçok yatırımcı daha öncesine göre daha dikkatli ve durumun farkında. ICO’lara katılımın azalmasıyla doğru orantılı olarak yatırımcılar daha temkinli adımlar atmaya başladı. Yine de önümüzdeki günlere bakarsak düzenleyicilerin yaklaşımları fiyatlar üzerinde en çok etkiyi yaratan konulardan biri olabilir. Belki de BTC tarihinin dışına çıkarak farklı hareketlerde bulunabilir.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI