reklamı kapat

Bitcoin Fiyatı Çin Cephesinden Sert Bir Darbe Alabilir!

Çin içerisindeki Bitcoin madencileri tehlikede.
13:42
27 Ağustos 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in yerel borsalardan alınıp satılması Çin içerisinde hala yasaklı olsa da Bitcoin ve madencilik denince akla gelen ilk ülkelerden birisinin Çin olduğu biliniyor. Çin, Bitcoin madenciliğinin %60’ından fazlasına ev sahipliği yapmakta ve bu özelliği ile bir hayli kritik öneme sahip.

Çin içerisinde yaşanan sulak ve kurak mevsim, Bitcoin madenciliğinin ve hashrate oranının direkt olarak bundan etkilenmesine yol açıyor. Çin’in İç Moğolistan bölgesinde yaşanan büyük bir değişim ise Bitcoin fiyatına çok sert bir darbe indirebilir.

Çin, Bitcoin Madencilerine Kötü Haber Verdi

İç Moğolistan Endüstri ve Bilgi Teknolojileri Departmanı tarafından yayınlanan açıklamada, kripto para madencilik şirketlerine verilen elektrik tüketim ayrıcalıklarının ortadan kaldırılacağı vurgulandı. Bu da elektrik ücretini neredeyse 3’te 1 oranında arttırabilir ve Çinli madencilerin avantajını dezavantaja çevirebilir.

İç Moğolistan bölgesi normal piyasa fiyatına kıyasla %30 daha ucuz elektrik alıyor ve bu ayrıcalık yakında kripto para madencilerinden alınacak. Bu durumda önce madencilerin, bunun devamında ise hashrate’in ciddi bir geri çekilme yaşaması bekleniyor. Bitcoin hashrate’inin dolaylı yoldan fiyata olan etkisi de BTC/USD işlem çiftinde ciddi bir düşüş yaşanabileceğine işaret ediyor.

Bitcoin ise zaten oldukça zorlu bir süreçten geçiyor. BTC fiyatı dün 11.100 dolara kadar gerileyerek büyük bir panik yaratsa da kısa süre içerisinde hafif bir toparlanma elde etmeyi başardı. Çin’deki bu haber ise her şeyi daha kötü hale getirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.