Bitcoin ETF’leri Yine Direkten Döndü!

Özet

  • SEC Bitwise ve VanEck tarafından yapılan Bitcoin ETF başvurusu kararlarını erteledi.
23:21
29 Mart 2019

ABD Menkul Kıymetler Ve Borsalar Komisyonu (SEC) Bitwise Asset Management tarafından yapılan Bitcoin ETF kararını erteledi. Bitwise ocak ayı ortalarında başvuru yapmıştı.

ETF Kararı Ertelendi

Bitcoin ETF teklifi NYSE Arca ile birlikte federal kayıtlarda 15 Şubat’ta yayımlanmıştı. Bununla birlikte 45 günlük ilk karar süreci başladı. Toplamda SEC’in nihai karar için 240 günü bulunuyordu. Bugünkü karar SEC’e bir 45 gün daha tanıdı.

Şuanda SEC teklifi kabul edebilir, reddedebilir ya da başvuran kuruma kural değişikliği başvurusu hakkı tanıyabilir. Bunun için son tarih ise 16 Mayıs 2019. Bugün yayımlanan SEC yazısına göre, SEC’e kural değişikliği hakkında 21 yorum yapıldı.

SEC aynı zamanda VanEck ve SolidX tarafından Cboe BZX borsasında listelenmek üzere teklif edilen ETF’i de değerlendiriyor. VanEck başvurusu yaklaşık bir yıl önce yapıldı ancak ABD hükümetinin askıya alınmasından sonra ocak ayında geri çekildi. VanEck CEO’su Jan van Eck askıya alınma durumunun SEC ile iletişimin kopmasına neden olduğunu, ve süreci uzattığını ifade etti.

Ocak ayı sonlarında Cboe yeniden başvuruda bulundu ve federal kayıtlarda başvuru 20 Şubat’ta yer aldı. SEC bu başvuru hakkında ilk kararı 6 Nisan’a kadar verecek.

Bitcoin ETF Onaylanacak Mı?

SEC henüz herhangi bir Bitcoin ETF başvurusunu onaylamadı, kripto para sektöründen birçok isim bu yıl içerisinde en azından bir onay gelebileceğini söylüyor. SEC üyesi Robert Jackson ETF’lerin “standart derecede” olması gerektiğini, “en nihayetinde” onaylanacağını dile getirdi. Jackson bu ifadeleri şubat başında verdiği bir röportajda kullanmıştı. Tanınan kripto avukatlardan Jake Chervinsky ise onayın gelmesi için kripto alnının bir 10 ay daha gelişmesi gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz gün “kripto anne” olarak tanınan SEC üyesi Hester Piece SEC’i eleştirmişti. Piece  SEC’in kripto para ve Blockchain sektöründe hızla yapılan geliştirmelere ayak uydurmakta güçlük çektiğini söyledi ve SEC’i inovatif olmaya davet etti.

Güncelleme: SEC VanEck kararını da erteledi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar