X


Bitcoin, Dünyanın Borcunu Sıfırlayabilir Mi?

Misir Mahmudov’a göre Bitcoin tüm dünyanın borcunu temizleyebilir...
14:00
27 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yapılan son açıklamalara göre Bitcoin (BTC), insanların beyanda bulunmadan tasarruf yapmalarını sağladığı için dünya nüfusunun tüm borçlarını eritmesine imkan verebilir.

Kripto para birimi hedge fonu Adaptive Capital’in ortaklarından olan Misir Mahmudov 27 Kasım’da yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in dünya borcunun sıfırlanmasını sağlayabileceğini ifade etti. Mahmudov, tanınmış Bitcoin’in savunucusu Murad Mahmudov’un kardeşi olarak karşımıza çıkıyor.

“Bitcoin Borcu Silebilir”

Sosyal medya aracılığıyla görüşlerini paylaşan Mahmudaov, BTC ile tasarruf sağlamanın, herkesin hisse senetleri ve gayrimenkul gibi geleneksel tasarruf yöntemlerinin önündeki engelleri aşmasına izin verdiğini savunuyor.

Mahmudov bu düşüncelerini “Bitcoin tasarrufların demokratikleşmesidir.” sözleriyle özetliyor. Mahmudov, Bitcoin’in çok sayıda tasarruf sahibine ciddi faydalar sağlayacağını şu sözlerle ifade ediyor:

Bitcoin’de birikim yapma yeteneği milyonlarca insanı borcundan kurtarır.

Son istatistiklere göre, ABD’nin ulusal borcu tek başına kişi başına yaklaşık 70.000 ABD dolarına eşit. Küresel borçlar ise o kadar büyü ki, mevcut olan her Bitcoin için şu anda 12.1 milyon dolar borç bulunuyor.

Bitcoin Enflasyondan Koruyor

Bitcoin’in güvenilir para statüsü olarak uzun zamandan beri Mahmudov gibi akademisyenler tarafından destek görüyor. Ayrıca bazı isimler geleneksel para birimleri üzerinde özel faydaları olduğunu da ifade ediyor.

Özellikle, popüler kitap “The Bitcoin Standard” kitabının yazarı ve eski adıyla Lübnan Amerikan Üniversitesi’nden profesör olan Saifedean Ammous, geleneksel para birimlerinin, tasarruf yapmanın antitezi görünümünü koruduğunu dile getiriyor. Ayrıca Ammous geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalar ile kripto paraların reklamını yapmanın en iyi yolunun “Banka hesaplarınızla BTC alamazsınız” demek olduğunu ifade etmişti.

Yapılan açıklamalara göre isteğe bağlı olarak piyasaya sürme yoluyla, hükümetler ve merkez bankaları tasarrufları ortadan kaldırırken bir harcama ve borçlanma kültürüne teşvik ediyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar