X

Bitcoin’in Reklamını Yapmanın Yolu: “Banka Hesaplarınızla BTC Alamazsınız!”

Ünlü bir ekonomiste göre Bitcoin’i yasaklama yönünde atılan adımlar Bitcoin’in yalnızca işine yarıyor…
12:00
6 Mayıs 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ekonomist Saifedean Ammous geçtiğimiz günlerde Stephan Livera’nın podcast yayınına katıldı. Podcast esnasında hükümetlerin Bitcoin’i nasıl yok edebileceğine değinen Ammous, aslında yasaklamaların tam tersi etki yarattığının da altını çizdi.

Livera Ammous’tan hükümetlerin Bitcoin’i bitirmek için kullanabileceği potansiyel stratejiler hakkında yorum yapmasını istedi. Bunun üzerine ünlü ekonomist, hükümetlerin Bitcoin’i yasaklama yönünde adımlar atmasının lider kripto para için oldukça yararlı olacağını şu sözlerle ifade etti:

Bankanız size “Banka hesabınızla Bitcoin alamazsınız” derse, bu sadece Bitcoin’in reklamı yapmak olur.

Hükümetlerin Bitcoin’i Yasaklaması

Ammous’a göre hükümetlerin Bitcoin’i yasaklama yönünde adımlar atması Bitcoin’e yalnızca yardımcı olur. Ammous bunun iki nedeni olduğunu dile getiriyor: Ekonomiste göre ilk sebep, Bitcoin’in kullanımının ilk etapta risk ve ödül faktörlerini içermesi. Eğer Bitcoin kullanımı yasadışı olursa bu çok büyük bir risk yaratır ve dolayısıyla değeri kanıtlanmış olur.

Ammous’a göre ikinci sebep, Bitcoin ile ilgili herhangi bir kısıtlama halkın özgürlüğünü kısıtlamak anlamına gelir ve bu da hükümet tarafından atılacak ciddi bir adımdır. Her iki durumda da Bitcoin ve diğer kripto paralara olan talep artar ve yasadışı piyasalar ortaya çıkar.

Peki, Bitcoin Yok Edilebilir Mi?

Ammous’un bu açıklamalarının ardından Livera, hükümetlerin Bitcoin ile rekabet edebilmek için hangi stratejileri izleyebileceklerini sordu.

Ammous’a göre hükümetler ilk olarak Bitcoin’in teknolojisi ile rekabet etmeli. Eğer hükümetler bunu yapabilirlerse pratiklik ve kullanışlılık bakımından öne geçebilirler.  Ayrıca bireylere daha fazla finansal mahremiyet ve özgürlük de sağlanmalı. Ammous tüm bunları şu şekilde açıkladı:

Eğer bu tür bir parasal sisteme sahip olursanız ve bunu dünya çapında başarabilirseniz, bu durumun Bitcoin’e olan talebi ciddi şekilde azaltacağını düşünüyorum.

Ünlü ekonomistin belirttiği yollarla hükümetler ve bankalar Bitcoin ile rekabet içine girmeyi başarabilseler bile Bitcoin’in artık tam anlamıyla yok edilemeyeceğini dile getirebiliriz. Bitcoin’i tamamen yasaklamaya çalışan ülkelere rağmen kripto paraların artık tamamen neden yok edilemeyeceği ile ilgili beş temel sebebi bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar