Bitcoin Dominance Yıllık En Düşük Seviyeye Geriliyor! Bu Piyasa İçin Ne İfade Ediyor

Bitcoin Hakimiyet Oranı (BTCD), son 1 yılın en düşük seviyelerine geri çekilebilir.
12:00
28 Aralık 2021
Bitcoin Dominance Yıllık En Düşük Seviyeye Geriliyor! Bu Piyasa İçin Ne İfade Ediyor
Okuma Süresi: 3 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin 52.000 dolara bir test gerçekleştirdikten sonra yeniden düşüş başlattı ve 50.000 doların altına geriledi. Bununla birlikte Bitcoin Hakimiyet Oranı (BTCD), uzun vadeli bir destek alanından ayrılmanın eşiğinde ve bu, onu son 2 yılın en düşük seviyelerine geri çekebilir.

Bitcoin Hakimiyeti Düşüyor

19 Mayıs’ta BTCD %39.66’ya düştü ve ardından bir sıçrama yaşadı. Bitcoin hakimiyeti , ilk başta yukarı yönlü bir hareket başlatacak gibi görünüyordu. Ancak bunun yerine iki düşük zirve yarattı ve Mayıs ayının en düşük seviyelerine geri döndü.

BTCD, 2018’in başından beri bu kritik seviyenin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Ancak Bitcoin hakimiyetinde yaşanan son düşüş, tehlike çanlarının çalmasına neden oldu. Öyle ki bu seviyenin altında bir düşüş, muhtemelen tüm zamanların en düşük seviyelerine doğru bir harekete neden olacaktır.

Ayrıca teknik göstergeler şu anda Bitcoin hakimiyetinin düşüş eğiliminde olduğunu ve BTCD’nin çöküş olasılığını destekliyor. Bununla birlikte kısa ve uzun vadeli hareketli ortalama (MA) tarafından oluşturulan MACD negatif bölgede yer alıyor. Bu, kısa vadeli MA’nın uzun vadeli olandan daha yavaş olduğu ve düşüş trendlerinin bir işareti olduğu anlamına geliyor.

Ek olarak momentum göstergesi olan RSI da şu anda düşüş gösteriyor. RSI daha önce yükseliş sapması (Yeşil çizgi) oluştururken, şimdi trend çizgisinin altında bir kırılım gerçekleşti ve  düşmeye devam ediyor. Bu nedenle, %38 alanından bir kırılma olası görünüyor.

Aşağı Yönlü Hareket Devam Edecek

Ünlü kripto para analisti AltcoinSherpa, oranın yıllık en yüksek seviyelerinden bu yana %46 düştüğünü gösteren bir BTCD grafiği yayınladı. Ünlü analist yukarıda özetlendiği gibi, aşağı yönlü hareket devam edeceğini düşünüyor.

Ayrıca günlük grafik de benzer bir görünüm sağlıyor. Öyle ki BTCD, 20 Ekim’den bu yana azalan bir direnç çizgisinin yanında düşüş yaşamaya devam ediyor.

Öte yandan MACD ve RSI başlangıçta yükseliş ayrışmaları oluştururken, RSI trend çizgisini kırdı, MACD ise ayrışmayı tamamen geçersiz kıldı. Bu nedenle, aşağı yönlü hareketin tüm zamanların en düşük seviyesine doğru kırılması ve devam etmesi muhtemel görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar