X


Bitcoin “Dijital Altın” Mı?

CNBC'deki Fast Money programına katılan Michael Moro, Bitcoin'e dair önemli açıklamalarda bulundu ve Bitcoin'i dijital altın olarak görüp görmediğine değindi.
17:00
20 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para dünyasının önemli şirketlerinden Genesis Global Trading’in CEO’su Michael Moro, Bitcoin=dijital altın benzetmesine değindi ve iki şeye vurgu yaptı: Saklama değeri ve değişim oranlardaki dalgalanmadan kaynaklanan riski azaltan bir önlem olarak kullanıcıların portföyündeki “koruma” özelliği.

Moro’ya göre Bitcoin’in en olumlu özelliklerinden biri, korelasyonsuz bir varlık olarak gösterdiği performans. Bitcoin’in hisse senedi piyasalarına veya sabit gelir piyasasına benzer bir performans gösterdiğini düşünen Moro, “(Bitcoin) bir nevi kendi başına hareket ediyor. Bana sorarsanız Bitcoin’in korelasyonsuz doğası oldukça enteresan.” yorumunu yaptı.

Röportajda bunun dışında pek çok konu konuşuldu. Bunlardan bazıları kripto paraların geleneksel hisse senetlerine bir alternatif oluşturup oluşturmadığı ve kripto para piyasasının risklerini kontrol etmeye çalışırken “canı yanan” yeteri kadar yatırımcının olup olmadığıydı.

Kripto para lending hizmetini başlattığı mart ayından beri Genesis 550 milyon dolar değerinde kripto parayı kredi olarak verdi. Şirkete göre Bitcoin bu paralar arasında “en yüksek tahtta oturuyor.”

Stony Brook Üniversitesi’nde yardımcı ekonomi uzmanı Noah Smith’e göre Bitcoin sınırlı bir kaynağa sahip olması yönünden alltına benziyor. Sınırlı sayı (maksimum 21 milyon) Bitcoin’i deflasyona dayalı bir kripto para yapıyor.

Bitcoin’in dijital altının nihai formu olup olmadığı konusunda Moro’nun cevabı ise bunun “hala açık uçlu bir soru” olduğu. Yatırımcıların Bitcoin’in dijital altın olduğuna inanmasını Moro Bitcoin satın almak için bir neden olarak görüyor ve Bitcoin’in dijital altın olması için kendini kanıtlaması gerektiğini düşünüyor.

Kaynak: ambcrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar