X


Bitcoin Cash’de (BCH) Rekabet Kızışıyor!

09:00
13 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ağıyla ilgili verileri kullanıcılara sunan tanındık platform Coin.Dance geçtiğimiz günlerde ilgi çekici açıklamalarda bulundu. Platformun açıklamasına göre Bitcoin Cash ABC’nin Bitcoin Cash SV (Satoshi Vizyonu) karşısında %600 daha fazla node’u bulunuyor. Bilindiği üzere Bitcoin Cash’in iki geliştirici ekibi altcoin’in geleceğine yönelik alınacak kararlar konusunda ihtilafa düşmüştü.

Yine bilindiği üzere Bitcoin Cash ABC son zamanlarda Binance ve Coinbase gibi başlıca borsa platformlarının desteğini almıştı. Öte yandan Bitcoin Cash SV’nin en büyük Bitcoin Cash madencilik “havuzuna” sahip olduğu ifade ediliyor.

Son cümledeki anahtar kelimenin “havuz” olduğunu söylememiz gerekiyor. Bireysel madenciler, sahip oldukları donanımsal özelliklerin müsaade ettiği boyutta madencilik yapmakta özgür ve bir havuza üyelik gönüllülük esasıyla oluyor. Haberin hazırlandığı sıralarda BCHABC, Poloniex üzerinde BCHSV ve BCH’ye karşı gözle görülür bir farkla daha yüksekten işlem görüyor.

Bir “ABC Coin” 414 dolardan işlem görürken “SV Coin” ise 113 dolar değerinde. Gerçek işlemler henüz başlatılmasa da bu veriler Bitcoin Cash’in geleceği hakkında ilgi çekici noktalara işaret ediyor.

Node sayısı her şey demek değil

Bir Bitcoin node’u başlatmak nispeten daha ucuz diyebiliriz. Bitcoin Cash node’larının herhangi bir türünü uzun vadede çalıştırmak daha büyük donanım gerekliliklerini gündeme getirdiği için teorik olarak daha pahalı. Bitcoin Cash zincirindeki blokların büyük bir çoğunluğu 32 MB’lık sınırlarından oldukça az bir seviyede. Uzmanlar Bitcoin Cash SV fork’unun ağın blok boyutunu 128 MB’ye çıkarabileceğini ifade ediyor. Ya da bir hesabı bulunan tek bir kullanıcı bile onlarca node başlatabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar