reklamı kapat

Bitcoin Cash Ağı Tekelleşti: Madenciler Tehdit Oluşturuyor

BCH ağı giderek merkezileşiyor.
16:00
3 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Bugün bir madencilik havuzu Bitcoin Cash ağında kazılan blokların yarısından fazlasını tek başına kazdı. BTC.TOP isimli havuz toplam BCH hashrate’inin yarısından fazlasına sahipti.

Coin Dance verilerine göre BTC.TOP 679 Pera-Hash’e ulaştı ve %50.2 oranında madencilik gücünü elinde bulunduruyordu. BTC.TOP’a en yakın madencilik havuzu 257 PH/s ile BTC.com’du. Bu durum birçok farklı etkenin bir araya gelmesiyle gerçekleşebilir ancak ağın şu anki haliyle oldukça merkezi olduğu söylenebilir.

Bitcoin Cash Bitpico tarafından stres testine tabi tutuldu ve ardından eleştirilerin odağı oldu. Test sonuçlarına göre Bitcoin Cash node’larının %98’i aynı sunucudaydı, bu haliyle tıkanmalara ve saldırılara oldukça açıktı.

Microsoft çalışanlarından Alex Simons Bitcoin Cash’in ölçeklendirme adına blok boyutlarını büyütmesinin merkezsizliğe ve Lightning Network gibi çözümlere tehdit olduğunu ifade etti:

Bazı kripto para toplulukları zincir üzerindeki işlem kapasitesini yükseltmeyi (örneğin blok boyutu artırmak) seçebiliyor. Bu yaklaşım genellikle ağın merkezsizliğini yitirmesine sebep oluyor. Böylece ağın dünya çapında ölçeklendirilmesi giderek zorlaşıyor.

Bildiğiniz gibi Bitcoin Cash Ağustos 2017’de Bitcoin’den hard fork’lanarak yaratıldı. Bitcoin Cash 2018 Kasım ayında düzenli güncellemesini gerçekleştirecekti ancak anlaşmazlıklar ortaya çıkınca bir hard fork’a daha gidildi ve Bitcoin SV ortaya çıktı. Taraflar arasındaki “hash savaşı” Bitcoin’in 7 yıl içerisindeki en kötü aylarından birin yaşamsına sebep oldu.

Bitcoin Cash ekibinin ağın tek bir kurum tarafından yönetilemeyeceğini garanti altına alması gerekiyor. En kötü senaryoda, madencilik havuzları güçlerini birleştirirlerse yapılan işlemleri geri alabilirler, işlem yapılmasını engelleyebilirler ya da çifte harcama yapabilirler. Geçtiğimiz yıl Bitcoin Gold bu yüzden heba olmuştu. BTG ağına yapılan saldırı sonucunda 18 milyon dolar değerinde BTG token’ı çalındı.

Kaynak: Coinspeaker

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.