f Bitcoin'de Büyük Sinyali! Yatırımcılar İçin Ne Anlama Geliyor? › COINTURK

Bitcoin’de Büyük Sinyali! Yatırımcılar İçin Ne Anlama Geliyor?

Özet

  • Bitcoin, düşük volatiliteyle 29 bin 126 dolardan işlem görüyor ve 25 bin dolara varan bir düşüş bekleniyor.

  • Teknik, BTC'nin dört saatlik fiyat grafiğinde düşüş trendine işaret eden bir dikdörtgen formasyonu oluştuğunu gösteriyor.

  • Zincir üzeri veri platformu Glassnode ise kripto para piyasasının aşırı yorgunluk ve ilgisizlikle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
17:50
16 Ağustos 2023

Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasasının geri kalanı, yatırımcıların aşırı tükenmişlik göstermeleriyle tarihteki en düşük volatilitesi içinde hareket ediyor. En büyük kripto paranın fiyatı şu an için son 24 saatte yüzde 0,65 düşüşle 29 bin dolar desteğinin hemen üzerinde, 29 bin 126 dolardan el değiştiriyor olsa da ayıların baskısıyla 28 bin dolar ve hatta 25 bin dolar seviyelerine düşüş kapıda gibi görünüyor.

Bitcoin Düşüş Formasyonu Dikdörtgen Formasyonuyla Karşı Karşıya

Bitcoin’in dört saatlik fiyat grafiğideki teknik görünüm, en büyük kripto paranın ortaya çıkan düşüş baskısı karşısında savunmasız kaldığını ve aşağı yönde kırarak sert şekilde düşebileceğine işaret eden bir dikdörtgen formasyonunun oluştuğu yönünde. Bu düşüş formasyonu, yatırımcıların BTC‘nin fiyatındaki aşağı yönlü kırılmaları tespit etmesi ve düşüşü kara çevirmelerine imkan tanımasıyla oldukça değerli.

Fiyatın iki paralel yatay çizgi arasında yatay hareket etmesiyle ortaya çıkan dikdörtgen formasyonu, satıcıların ve alıcıların geçici bir denge içinde olduklarını ve fiyatın düşüşüne devam etmeden önce konsolide olduğunu gösterir. Bitcoin’in fiyatının 28 bin 800 dolar ile 30 bin 200 dolar arasında konsolide olmasıyla dikdörtgen formasyonu oluşmuş durumda.

Ciddi bir düşüş formasyonu olan dikdörtgen formasyonunu baz alarak işlem yapmak isteyen yatırımcıların, satıcıların üstünlüğü ele geçirdiğini ve fiyatın düşmeye hazır olduğunu gösteren 28 bin 800 dolardaki alt destek çizgisinin altında kırılma beklemeleri gerekiyor. Kırılmanın ardından destekten dirence dönecek olan bu çizgisinin üzerine bir stop loss atarak ve dikdörtgenin yüksekliğine dayalı kar hedefi ile short pozisyon açılabilir. Formasyona göre kırılım sonrası açılacak short pozisyonda hedef seviye 27 bin 469 dolar olacak. Yatırımcıların paniklemesine neden olabilecek olan bu düşüşle panik satışları görülebilir. Bu panik satışlarla Bitcoin’in fiyatının 25 bin dolara kadar çekilmesi söz konusu olabilir.

Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD) göstergesi, zayıflayan piyasa yapısını doğrularken şu anda satış sinyali veriyor. Yatırımcılara BTC’de short pozisyon aramaları yönünde olan bu çağrı, mavi renkteki MACD çizgisinin kırmızı renkteki sinyal çizgisinin altından geçmesiyle kendini gösterdi. Ayrıca, momentum göstergesi ortalama çizginin (0,00) altında kalması da satıcıların üstünlüğü elinde tuttuklarını ortaya koyuyor.

Bitcoin’de Yorgunluk ve İlgisizlik Tarihi Seviyede

Zincir üzeri veri platformu Glassnode, kripto para piyasasının tarihi dip seviyelerde olarak tanımlanabilecek şekilde oldukça düşük volatiliteyle işlem gördüğünü bildirdi. Platform bu durum için yaptığı genel yorumda, fiyatın 29 bin ile 30 bin dolar aralığında hareket etmesiyle aşırı ilgisizlik ve yorgunluk gösterdiğine dönük çeşitli ölçümler bulunduğuna dikkat çekti.

Glassnode, “Gerçekleşen piyasa değeri küçük küçük artıyor. Bu durum aşırı sıkıcı düşük volatiliteli yatay fiyat hareketinin devam edeceğini gösteriyor.” eklemesini yaptı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI