X


Bitcoin (BTC) ve Altcoinlerin Düşüş Yaşamasının 3 Temel Sebebi

Bitcoin'i ve dolaylı yoldan altcoinleri düşüşe sürükleyen 3 temel sebep!
20:12
11 Ocak 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son 30 gün içerisinde %100’e yakın yükseliş yakaladıktan sonra beklenen düşüş ile karşı karşıya kaldı. BTC/USD paritesi son 24 saat içerisinde neredeyse 40.000 dolardan 33.000 dolara kadar geriledi ve düşüş hala devam ediyor. Yatırımcıların FOMO’ya kapıldığı ve 40.000 dolar sonrası 50.000 doların geleceğini düşündüğü anlarda oluşan bu düşüş, birçok yatırımcınını sektörün asıl yüzünü anlamasını sağlamış olabilir.

Bitcoin Düşüşünün Sebepleri

Bitcoin’in bu düşüşünün arkasında ise birden fazla sebep olduğu ortaya atılmakta. Bunların başında ise tabii ki herkesin konuştuğu madenciler ve onların satışları yer alıyor. BTC fiyatı 33.000 dolara yükseldikten sonra madencilerin satış yapmaya başladığı bilinse de devamlı olarak BTC alımları olması fiyatı bu kadar etkilememişti. Ancak Crypto Quant tarafından yayınlanan verilere göre fiyatın alım baskısını kaybetmesi ile başlayan madencilerin satışı, BTC için sert bir çakılma getirdi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Teknik İndikatörler Bitcoin İçin Alarm Verdi

Bitcoin fiyatını yokuş aşağıya sürükleyen bir diğer sebep ise teknik göstergeler oldu. RSI, MACD ve MVRV gibi indikatörlerin hepsi düşüş sinyali verse de BTC yükselişini devam ettirdi. Bitcoin fiyatının bir yerden düşüş yaşayacağı teknik analize göre oldukça net olsa da bireysel yatırımcılar alım yaparak fiyatı yükseltmeye devam etti.

Kurumsal Yatırımcılar Düşük Fiyattan BTC Toplamak İstiyor

Üçüncü olası sebep ise Guggenheim gibi kurumsal yatırımcıların daha düşük seviyelerden alım yapmak istemesi gibi duruyor. Guggenheim CIO’su bugün yayınladığı gönderide 35.000 doların bile BTC için çok olduğunu, satışların gelmesi gerektiğini vurguladı. Bu açıklamanın devamında ise BTC 35.000 doların altına yeniden indi. Guggenheim’ın 31 Ocak tarihinde 500 milyon dolarlık Bitcoin alımı yapacağını resmi olarak bildirmiş olması ise durumu tüm çıplaklığı ile ortaya koymakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar