reklamı kapat
  • BTC  :  36.549,74 ₺
  • ETH  :  2.636,07 ₺
  • BCH  :  5.722,51 ₺
  • XRP  :  3,58 ₺
  • NGC  :  2,64 ₺
  • BTC 36.549,74
  • ETH 2.636,07
  • BCH 5.722,51

Bitcoin Artık Sadece Bir Erkek Oyunu Değil

15 Aralık 2017
  • İlayda Peker Kayaİlayda Peker Kaya
crowd
Kripto para eko sisteminin ilk zamanlarında kadınlara cazip gelen çok fazla alan yoktu. Ancak gelişen bu ekonomi dünyasıyla beraber cinsiyet ayrımları ve ön yargılar da ortadan kalkıyor. Artık kadınlar da işin içine giriyor.
Piyasayı Ele Geçirmek

Kripto para piyasası hızla gelişirken yeni yerler ve yan pazarlar açılıyor. Açılan yeni pozisyonları ise kadınlar dolduruyor.

Bu yılın en büyük dört dijital parasının kurucu ortakları arasında kadınlar da var ve ICO’larından ikisi şu anda en büyük kripto paralar arasında. Kadınlar tarafından yönetilip başarı yakalayanlar sadece ICO’lar değil. Coinbase’in katıldığı bir konferansta kadın konuşmacılar dikkat çekti. Ayrıca konferansta yeni işe alımların %46’sının kadın olduğu belirtildi. Bunların yanında kadınların içine girmeye çabaladığı bu yeni sektör, daha önce bankacılık ve finans sektöründe olduğu gibi, hala kurumsal ön yargılar içermeye devam ediyor.

Harekete Geçmek

Önyargılara rağmen kripto para piyasasına liderlik etmek ve zirveye ulaşmak için harekete geçmiş kadın örnekler var. Mesela, eski JP Morgan Chase & Co. bankeri olan Blythe Masters, Digital Asset Holdings’i yönetmek için görevinden istifa etti. Bir diğer örnek ise şuanda kripto para teknolojilerini hızlandırmak için bir takım testler yapan Lightning Labs kurucusu Elizabeth Stark. Stark, Lightning Labs’i kurmadan önce Yale ve Stanford üniversitelerinde ders veriyordu.

Giderek Büyüyorlar

Üniversiteden sonra Bitspark’ı kuran ve ICO’da ciddi başarılar elde eden Maxine Ryan piyasada kadın etkisinin genişlemekte olduğunu söyledi. Ryan sözlerine, “Her ne kadar etki alanımız eskiye göre genişlese de sektörde hala bir avuç kadın var.” diye devam etti.

Digital Currency Group geliştirme yöneticisi Meltem Demirörs ise kadınların her zaman hakettikleri değeri göremediğini söylüyor. Kendisine kariyerinin başlarında “random marketing chick” olarak seslenildiğini belirtiyor. Ayrıca Hong Kong’daki kripto para hakkındaki davette bir erkeğin kendisine kripto para teknolojisinin nasıl işlediğini anlatmaya çalıştığını hatırlıyor. Demirörs ekliyor, “Ben o davete açılış konuşmacısı olarak çağırılmıştım.”

Demirörs; “Gerçekten operasyonel ve stratejik anlamda iş yapan ve başarılı olan bir çok kadın olduğuna inanıyorum.” diyor.

Tezos’un San Francisco merkezli kurucularından olan Kathleen Breitman, kripto para dünyasının kadınlar için gerçekten uygun olduğunu söylüyor. Breitman, “Bence bir şeyler eskisinden daha iyi. Bir yıl önce kurucu ortak olan kocamın yerine New York’ta bir hedge fonuyla görüşmeye katıldım. Yetkililer benim zekam karşısında şaşırdıklarını söylediler. Kripto para sektörünün gelişmesi kalkınma ve yatırım alanına katılan ve daha sofistike olan aktörlerden kaynaklanıyor. Ayrıca bu operasyonlar boyunca kripto para dünyasına adım atan bir çok kadın var. Kadınların bu girişimi de gelişmekte olan bu dünyada profesyonelliği arttırıyor.” dedi.

Kaynak: cointelegraph.com

loading...