reklamı kapat

Bitcoin 3.350 Dolara Mı Gidiyor?

Bitcoin fiyatı aniden yön değiştirdi. Bazı uzmanların şimdiki beklentisi düşüşün devam edebileceği yönünde.
19:00
12 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

11 Ocak’ta piyasalarda yoğun bir toplu satış dalgası başladı ve BTC fiyatı 3.503 doları gördü. Lider altcoin’ler de %10-15 arası değer kaybetti. BTC’nin 4.000 doların üstünden bu seviyeye düşmesi, uzmanları BTC’nin destek seviyelerinin altına, 3.000 dolar civarına düşeceğini düşünmeye itti.

Aralık ayında BTC’nin son 1 yılın dip seviyesi olan 3.122 dolara düşmesinin ardından büyük bir toparlanma dönemine girmesiyle yatırımcılar için yeni bir umut ışığı belirmişti. CNN’e göre 17-20 Aralık tarihleri arasında BTC’nin %31 artışla 3.181 dolardan 4.172 dolara fırlaması umutları artıran faktörlerin başında geliyordu.

Ancak FX koruma fonunun CEO’su Su Zhu o zamanlar yaptığı açıklamada büyük borsalardaki alım duvarlarının 2015 ortasından beri en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çekti. Söz konusu 3 günlük süredeki kısa vadeli rallinin de aşırı satışlardan kaynaklı düzeltme rallisi olduğu anlaşıldı, dolayısıyla başka bir rallinin gerçekleşme ihtimali düşüktü.

Teknik analist ve yatırımcı DonAlt, BTC 3.600’e düştükten sonra, bu seviyedeki destek seviyesine ulaşıldığı için 3.350 dolara düşüşün beklenebileceğini kaydetti:

Desteğin açık bir şekilde kırılması. Hafta sonu 3.700 doları yeniden test edersek ve o seviyeden yukarı bir noktada haftayı kapamazsak 3.350 dolar bekliyorum. Muhtemelen o noktada tedbirimi alıp satış yapacağım. İşte bu yüzden birbirine uymayan paternlere güvenilmemeli, bu kolay yoldan bozguna uğramanın bir yolu.

BTC 48 saatlik periyotta %10’dan fazla düşerken ETH, BCH ve XRP gibi altcoin’ler lideri takip etti. Constantinople öncesi fiyatının artması beklenen ETH 2.lik koltuğunu yeniden Ripple’a bıraktı. Piyasa genelindeki hacim de bir hayli düşük. Şayet kripto paralar düşük hacim ve güçlü satış baskısıyla yola devam ederse kısa vadede düşüş beklenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.