X


Bitbond: Bitcoin ile Kredi Alma ve Verme Sitesi

16:15
10 Ocak 2016

Bitcoin ve kripto paralar eşten eşe gönderim özelliğiyle hayatımızın farklı alanlarını etkilemeye devam ediyor. Bu zamana kadar Bitcoin’i; ödeme yöntemi, yatırım aracı, para gönderme veya havale yapma aracı olarak çokça kez yazdık çizdik. Bu yazımızda ise çokça merak edilen; eşten eşe “Bitcoin ile borç alma ve verme” ve “Bitcoin ile kredi alma veya kredi verme” gibi kavramlardan ve konuyla ilgili uygulama yapan bir siteden bahsedeceğiz.

Sistemin nasıl çalıştığını bir örnekle anlatalım. Bir kullanıcının şöyle bir borç (kredi) alma isteği açtığını varsayalım: Borç istenen miktar: 1 BTC / Faiz %20 / Ödeme yöntemi: Aylık / Vadesi: 3 ay. Bu kullanıcı 1 BTC’yi çeşitli yatırımcılardan topladıktan sonra, borcunu her ay 0.4 BTC olmak üzere 3 ay boyunca toplamda 1.20 BTC olarak geri ödeyecek. Başka bir ifadeyle, 1 BTC’ye karşılık faiziyle birlikte 1.20 BTC geri ödenecek. Sistem temelde kredi almak isteyen kullanıcının istek oluşturmasıyla başlıyor ve yatırım toplandıktan sonra geri ödemelerle devam ediyor. Bu sektörde hizmet veren Bitbond sitesine bir göz atalım.

Bitbond: Yukarıda bahsettiğimiz diğer üç siteye göre nispeten daha düşük hacimli olan Bitbond’da bu zamana kadar 280 bin doların üzerine kredi verildi ve site 16.000’in üzerinde kayıtlı kullanıcıya hitap ediyor. Sistemin işleyişi diğer sitelerle aynı; fakat diğerlerinden farklı olarak site içerisinden Bitcoin satın alım fırsatı var. Yazının yayınlandığı tarih itibariyle sitede 21 adet yatırım yapılabilecek kredi isteği bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar