reklamı kapat

BIS Yöneticisi Kripto Paralara Karşı Çıktı

BIS Genel müdürü merkez bankalarının kripto para basmasının dengesizlik yaratacağını dile getirdi.
22:00
24 Mart 2019

BIS (Uluslararası Ödemeler Bankası) Genel müdürü Agustin Carstens merkez bankaları tarafından basılan dijital para birimleri CBDC’leri değerlendirdi.

Merkez Bankaları

BIS merkez bankalarının merkez bankası olarak da anılıyor. Doğal olarak Carstens ve BIS güç odağını kaybetmek istemiyor. Uluslararası ödemeleri çok ucuz ve kolaylaştıracak çözümler BIS organizasyonunda derin yaralar açabilir. Carstens ayrıca BIS’e yeni katılımcıların eklenmesinin çok tehlikeli olacağını da belirtti. Yani BIS’in kapasitesinin zorlandığını söyleyebiliriz.

Carstens kağıt paralara talebin halen yüksek olduğunu belirtti, tamamen dijital paralara geçmekte acele edilmemesi gerektiğini ekledi. CBDC’ler gelirse tüketici bakımından birkaç değişiklik gerçekleşecek. Tabii ki bütün işlemler dijital ortama taşınmış olacak, anonimlik ortadan kalkabilir ve komisyon ücretlerinin olması ihtimal dahilinde. Diğer yandan herhangi bir merkez bankası basacağı kripto paraya istediği şekli verebilir, bu konuda önceden düzenlemelerin belirlenmesi gerekir.

CBDC’ler Basılabilir

Konuşmanın özetine göre merkez bankaların %70’i CBDC’ler hakkında ya araştırma ya da deney yapıyor. Spesifik olarak merkez bankalarının %10’u önümüzdeki 6 yıl içerisinde, %5’i 3 yıl içerisinde CBDC basabileceğini söylüyor. Ayrıca bankaların %40’ı 6 yıl içerisinde CBDC’lerin uygulanabilir olacağını düşünüyor. Fakat Carstens şu anki sistemi etkileyeceği için bankaların CBDC girişiminde bulunmasını istemiyor. Ek olarak CBDC’lerin yaygınlaşması Bitcoin’in de güvenilirliğini artırabilir ve bankacılık istemine alternatif sistemlerin fitilini yakabilir.

BIS daha önce kripto paralarla ilgili çeşitli yorumlar içeren raporlar yayımlamıştı. BIS CBDC’leri iki ayrı sınıfa ayırdı ve toptan ve perakende olarak sınıflandırdı. BIS raporu hakkında detaylara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.