reklamı kapat

Bir Ülke Daha Kripto Paralara Vergi Getiriyor!

Güney Kore %20 civarında bir kripto para gelir vergisini onaylayabilir.
12:00
20 Ocak 2020

Kripto para birimleri yaygınlaştıkça ve kazançlı bir hal aldıkça, bunları vergilendirmek isteyen ülkelerin sayısı da artıyor. Rusya’nın yeni Başbakanı tarafından yapılan “kripto paralara vergi geliyor” açıklamasından sonra bir yeni açıklamada da Güney Kore‘den geldi.

Güney Kore Kripto Para Vergisini Arttırıyor

Güney Kore kripto para birimlerinden elde edilen gelirden, %20 gibi oldukça fazla gelir vergisi almayı planlıyor. The Block tarafından aktarılan bir habere göre, ülkenin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen bir talimatta, kripto para vergilendirme planının gözden geçirilmesi ve güncellenmesi talep edildi. Bakanlık aslında daha önce de emlak vergisi konusunda bir düzenleme talebinde bulunmuş ve ilerleyen haftalarda bu plan uygulanmaya başlanmıştı.

Birden çok hükumet kaynağı tarafından aktarılan bilgilere göre, yetkililer kripto para alım satımından elde edilen kazanca “sermaye kazancı” olarak değil de, “diğer kazançlar” olarak bakacak:

“Maliye Bakanlığı henüz yönünü tayin etmedi ancak bunun sanal para birimi alım satımından elde edilen geliri, emlak veya gayrimenkul gibi varlıkların transferi gibi değil de, diğer gelirler olarak etiketleyeceğine kesin gözüyle bakılıyor”

Güney Kore içerisinde diğer gelirler kategorisine giren varlıklardan alınan vergi %20 ile %40 vergiye tabi. Geri kalan %60’lık kısmın ise vergiden düşülebilir olduğu belirtiliyor. Ülkenin bu sert vergilendirmeden sonra ciddi bir kripto para yatırımcısı kaybetme olasılığı mevcut. Güney Kore buna rağmen önde gelen kripto para dostu ülkelerden birisi olarak kalmaya devam da edebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun