X


Bir Güvenlik Görevlisi Devlet Sırlarını Bitcoin Karşılığında Sattı

Fransız güvenlik görevlisi bazı gizli belgeleri sızdırdığı ve bunları bitcoin karşılığında sattığı iddiasıyla yargılanacak.
08:00
3 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Fransa’nın iç güvenlik ve istihbarat teşkilatında (DGSI) görev alan bir güvenlik görevlisi geçtiğimiz hafta devlet sırlarını bitcoin karşılığında sattığı suçlamasıyla göz altına alındı.

Fransız haber kaynağı La Parisien’e göre adı açıklanmayan kişinin ekonomik bilgileri sızdırdığı, bazı belgelerde sahtecilik yaptığı ve karşılığında Bitcoin ile ödeme aldığı iddia ediliyor.

Olayın terörizm ile bir bağlantısı henüz bulunmadı. Haber kaynağına göre zanlı organize suçlularla iletişim kurdu ve bu organizasyonların ekonomi hakkında bilgi toplayan üyeleriyle görüştü. Sızdırılan bilgiler ilk olarak DGSI araştırmacıları tarafından fark edildi. Zanlının çevrim içi hareketleri ve bilgisayarı incelendi. Araştırma kapsamında zanlının sorguladığı belgeler tespit edildi. Zanlı Fransa’nın yasa dışı göçle mücadele biriminin (OCRIEST) belgelerinden faydalandı. Fransız yetkililer daha fazla kayıp yaşamamak adına OCRIEST ağını askıya aldı.

GDIS belgeleri genellikle “korunacak sır” ve “gizli savunma” olarak sınıflara ayrılıyor. Bu belgeleri sızdıranlar ağır cezalarla karşılaşabiliyor. Zanlı en az 7 yıl hapis ve potansiyel 100 bin euro para cezası istemiyle yargılanacak.

Geçtiğimiz ay Fransa hisse senetleri piyasası düzenleyicisi (AMF) 21 yeni yatırım ile alakalı internet sitesini kara listesine almıştı. Bunların arasında birkaç kripto paralarla ilgili internet sitesi de bulunuyordu. Kara listeye almaya gerekçe olarak yüksek risk gösterildi. Düzenleyiciler yakın zamanda ICO düzenleyen şirketlere lisans vermekle görevlendirildi. Artık şirketler ayrıntılı bilgilerle başvuru yapacağı için ICO yatırımları daha güvenli bir ortam haline getirilmiş oldu.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER