X

Bir Borsa Daha Çin’deki Faaliyetlerini Durdurdu! Birer Birer Eksiliyorlar!

Çinli yatırımcılara hizmet veren merkezi kripto borsaları bir bir ülkeden ayrılıyor.
23:27
8 Ekim 2021

Yaklaşık 4 yılıdır Çin pazarında hizmet veren BitZ artık kepenk indiriyor. Çinli yatırımcılara hizmet veremeyeceğini duyuran kripto para borsası ülkeden ayrılan son şirket oldu. İki hafta içinde borsanın tüm faaliyetlerini durdurması bekleniyor. 8BTCnews’e göre BitZ kademeli kapanmaya bugün başladı.

BitZ Kademeli Olarak Kapanacak

Çin’de dört yıldır faaliyet gösteren kripto para borsası BitZ, kademeli olarak kapanmaya başladığını duyurdu. Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) 26 Eylül’deki açıklamalarıyla birlikte birçok borsa yeni kayıtları durdurmuştu. Çin hükümetinin takındığı sert tavır artık süreci uzlaşılması mümkün olmayan bir noktaya getirdi. Birçok kripto para borsası sert düzenlemelere uyma şartıyla faaliyetlerini sürdürebileceğini umuyordu ancak ÇKP yönetimi onları direkt kapı dışarı etti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bugün itibariyle Çinli yatırımcılar borsadan sadece itibari ve kripto para çekimi yapabilecek. Yatırımcıların diğer borsalara paralarını çekmesini isteyen BitZ bir süredir para yatırılmasına zaten izin vermiyordu. Çinli kripto para yatırımcıları 21 Ekim’den itibaren borsanın internet sitesine de erişemiyor olacak. Bu tarihten sonra içerideki bakiyesini çekmek isteyen yatırımcılar kimlik doğrulaması yaparak e-posta yoluyla varlıklarını talep edebilecek.

Çin Yasakları Bu Sefer Kesin

Kripto para yatırımcıları geçtiğimiz yıllarda da birçok kez Çin’in yasak açıklamalarını hatırlayacaktır. Ancak bu sefer iş ciddi görünüyor. Çin hükümeti hiçbir şekilde geri adım atmıyor ve asla açık kapı bırakmıyor. Kripto paralarla alakalı yeni kapsayıcı yasaklar için önümüzdeki yıla işaret eden düzenleyiciler şimdiden ülkede hizmet veren kripto borsası bırakmadı.

Birçok borsa ülkenin emniyet teşkilatı tarafından katı bir şekilde denetleniyor. Huobi yetkilisi paylaştığı veda mesajında ailesinin geleceğinden endişelendiğini ima ediyordu. Çin hükümeti aldığı kararlara direnen veya kendisini eleştiren şirketlere karşı oldukça başarılı bir yıldırma politikası izliyor. Son olarak Alibaba’nın patronu Jack Ma hükümet politikalarını eleştirmiş ve aylarca gözden kaybolmuştu. Hoş halen tam olarak nerde olduğunu bilen de yok sadece paylaştığı video sayesinde yaşadığı biliniyor.

Çin’in bu denli sert bir tavır takınması kripto paraları kısa vadeli olarak oldukça olumsuz etkiledi. Hash oranı 80 seviyelerine düştü. Kripto para piyasalarında güçlü bir korku ortamı oluştu. Ancak 3-4 ay içinde her şey toparlandı. Bugün Bitcoin (BTC) neredeyse Çin açıklamalarının gelmek üzere olduğu fiyatlara döndü. Aynı şekilde küresel hash oranı da 150 bandına çıktı. Çin olmadan kripto para dünyası daha çekilir olabilir, belki de böylesi yatırımcıların geleceği için büyük bir fırsattır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar