X

Binance ve Gate Borsasından Sonra Huobi de Çin Korkusuyla Bunu Yaptı!

Çinli müşterilerini korumak isteyen kripto para borsaları bir bir harekete geçiyor.
11:24
29 Temmuz 2021

Çin hükümetinin kripto paralara bakış açısının sertleşmesiyle birlikte yatırımcıların endişesi artıyor. Madencilik şirketleriyle başlayan baskı, vatandaşların kripto ticaretinden izole edilmesine kadar gidebilir. Bu yönde açıklamalar yapan hükümet yetkilileri, borsaları adım atmaya zorluyor.

Huobi Borsası Harekete Geçti

Çinli müşterilerini hükümet baskısından korumak için Binance ve Gate borsasından sonra Huobi’de harekete geçti. Müşterilerine artık SMS göndermeyecek olan borsa bugün itibariyle harekete geçiyor. Bildiğiniz üzere iki adımlı doğrulamalarda, kaldıraç veya para transferi gibi işlemlerde telefona bilgi SMS’i gelir. Güvenlik için gönderilen bu bildirimler artık Çinli yatırımcıların güvenliğini tehdit eder hale geldi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Hükümet yetkilileri vatandaşlarını oldukça yakından takip ediyor. Hatta bazı Çin vatandaşları size “sürekli telefonlarımız dinleniyor” veya “sürekli gözetimde olduğumuzu hissediyoruz” bile demiş olabilir. Çinli turistlerle konuşursanız, yurt dışında dahi telefonlarının hükümet tarafından dinlenildiğini düşünenleri bulabilirsiniz.

Telefonları dinleyen hükümet elbette gelen SMS’leri de inceleyebilir. Böylece aktif olarak kripto para yatırımı yapan vatandaşlarını tespit eder ve gerekli yaptırımları uygular. Şu an için hükümet tarafından açıklanan resmi bir para veya hapis cezası yok. Ancak Çin bu tarz radikal, baskıcı kararları anlık almasıyla tanınıyor. Yerel gazetelerde kripto yasaklarının yatırımcıları da kapsayacağı ve buna uymayanların hapis cezası alacağını çoğu kere yazdılar.

Kullanıcı Bilgilerinin Gizliliği

Binance, Gate ve son olarak Huobi bu adımı müşterilerini aynı zamanda dolandırıcılardan korumak için de attı. SMS dolandırıcıları Çin bölgesinde aktifliğini artırdı, kullanıcılara sahte linkler gönderen dolandırıcılar oldukça fazla kişinin maddi kayıp yaşamasına sebep oldu.

Borsalar bu sorunla başa çıkamadığı için SMS ile teyit, bilgilendirme gibi süreçlerini askıya alıyor. Aslında bu yapılan işlemin görünen sebebi de olabilir. Asıl gerekçe yukarıda aktardığımız gibi müşterilerin hükümet baskısından korunmasıdır. Borsalar direkt olarak hükümetin karşılarına almak istemedikleri için bu tarz göstermelik sebepler ortaya atabiliyor.

Çinli yatırımcılar çoğu banka üzerinden borsalara ödeme gönderemiyor. Bu yüzden genellikle forum veya sosyal medya siteleri üzerinden direkt satıcılardan alım yapılıyor. Daha yüklü alımlar için yüz yüze satış yapan yatırımcılar da bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar