X


Binance Smart Chain Ağındaki Saldırılar “Organize ve Hedefli”: İşte Korkutan İddia

BSC ağına olan saldırılar planlı olabilir.
12:42
31 Mayıs 2021

Binance Coin‘in (BNB) inanılmaz yükselişinde pay sahibi olduğu bilinen Binance’in merkezsiz finans ağı Binance Smart Chain, son dönemde saldırılardan kurtulamıyor. Neredeyse her gün yeni bir flash loan saldırısı ile anılan BSC, planlı ve organize bir saldırının hedefi haline gelmiş olabilir.

Binance Smart Chain Ağına Neler Oluyor?

Binance Smart Chain‘in resmi hesabından yapılan açıklamada, aslında bu saldırıların planlı olabileceği vurgulandı. Kısa sürede 8’den fazla flash loan saldırısına maruz kalan Binance Smart Chain ağı, gerçekten de tesadüfün ötesinde kayıplar yaşıyor. BSC topluluğunun çok zor günler yaşadığına değinilen tweet dizisinde, bütün merkezsiz uygulamalara neler yapması gerektiği belirtildi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

BSC tarafından yayınlanan önlemler dizisinde ilk olarak bütün projelerin denetim firmaları ile görüşerek bir kontrol yaptırması gerektiği vurgulanmakta. Ancak bu durum bile bazı konularda yeterli olmayabiliyor. Kısa süre önce saldırıya uğrayan Belt Finance normalde sektörün en güvenli denetim firmalarından Certik tarafından denetlenmişti. Saldırganlar ise yine arka kapı bulmayı başardı.

BSC Ağındaki Kopya Projeler Tehlikede

Binance Smart Chain ekibi ise özellikle forklanan projelere yönelik açıklamada bulunarak iki hatta üç kere denetimden geçmeleri gerektiğini vurguladı. Binance Smart Chain üzerindeki birçok proje, Ethereum ağındaki projelerin kopyası yani forku olarak bilinmekte.

Binance ekibinin bir diğer uyarısı ise gerçek zamanlı kontrol oldu. Her projenin gerçek zamanlı kontrol yapması ve olası bir anormallik tespitinde ağı durdurması gerektiğini belirten BSC yetkilileri, bunun saldırıları önleyeceğini düşünmekte.

Projelere Saldırılar Devam Edecek mi?

BSC’nin üçüncü tavsiyesi ise acil durum planı oldu. En kötü durum senaryosunun gerçekleşmesi yani hacklenme durumunda neler yapılabileceğine dair bir plan hazırlanması, projelerin yararına olabilir. Tabii ki dördüncü sırada da bunların yaşanmaması için bir tür hata bulma kampanyası başlatılması er alıyor. BSC ağına denetim hizmeti veren Peck Shield ve Certik’in de projelere bu konuda yol göstereceği belirtildi.

Bu açıklama yatırımcıları biraz olsa rahatlatsa da kopya projelerin açıkları tamamen kapanana kadar bu saldırıların devam edeceğini söylemek mümkün.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar