reklamı kapat

Binance, FBI’ın Radarına Mı Takıldı?

Binance borsası neden FBI'ın dikkatini çekti?
19:21
24 Ağustos 2020

Ticari hacme ve internet trafiğine göre dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance, son günlerde FBI yetkililerinin radarına takılmış olabilir. Binance’in FBI’ın bir araştırmasına konu olması ve takibe alınmasının sebebi ise Ryuk isimli fidye yazılımının arkasındaki ekip ve bunların Binance bağlantısı olarak açıklanmakta.

2018 yılında piyasaya sürülen popüler fidye yazılımı Ryuk, yüz binlerce ve belki de milyonlarca kişinin fidye ödemek zorunda kalmasına yol açmıştı. Interpol ve FBI  tarafından izi sürülen Ryuk’un arkasındaki isimlerin fidye yazılımdan elde ettikleri kripto paraların bir kısmını Binance aracılığıyla itibari paraya çevirdiği ortaya çıktı.

Ryuk’a Bağlı Fonlar Binance’e Yönlendirildi

Özellikle Kovid-19 salgınının arttığı anlarda ciddi bir yükseliş elde eden Ryuk, bunu geliştiren kişi veya kişilere 2018 yılının Ocak ayından bu yana 5 milyon dolardan fazla gelir sağlamış gibi gözüküyor. Binance kripto para borsasına ait bir cüzdanın ise 2018 yılının Ocak ayından bu yana 2.795 Bitcoin’in itibari paraya çevrilmesi için kullanıldığı açıklandı.

Ryuk geliştiricilerinin sahip olduğu bir başka Binance hesabının da 1 milyondan fazla değere sahip Bitcoin bakiyesini eritmek ve bunu itibari paraya çevirmek için aracı olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Binance bu olaydan sonra ciddi anlamda dikkat çekti ve ünlü borsa bunun gibi olayların yaşanmaması için Chainalysis gibi önde gelen blockchain analiz firmaları ile ortaklıklar imzaladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.