X


Binance CEO’sundan Türk Lirası Yorumu

Binance CEO’su Türk Lirası ve Arjantin Peso’sunu örnek göstererek itibari paralardaki istikrarsızlığa dikkat çekti.
17:03
30 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Binance CEO’su Chanpeng Zhao itibari paraların artık düşünüldüğü kadar güvenli olmadığını düşünüyor.

Yaşanan ekonomik kriz ve Türk Lirasındaki değer kaybı hepimizin malumu. Türk yatırımcılar TL’ye güvenmedikleri için Bitcoin’e yatırım yapıyor ve Türk borsaları son zamanlarda hacim rekorları kırdı.

Güney Amerika’da da işler karışık. Politik istikrarsızlık ve petrol ve diğer emtiaların fiyatlarındaki düşüş bölgede ekonomiyi giderek kötüye götürüyor. Venezuela kriz denince akla ilk gelen ülke. Arjantin ve Brezilya’da da büyük sıkıntılar yaşanıyor. Arjantin Pesosu tıpkı Türk Lirası gibi dolar karşısında giderek değer kaybediyor. Brezilya Real’indeki durum da merkez bankası müdahalesine kadar böyleydi.

Hal böyleyken itibari paraların güvenilirliği sorgulanmaya başladı. Bu konuya dikkat çeken ünlü isimlerden sonuncusu, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao oldu. Zhao attığın tweet’te “itibari paralar ‘istikrarlı’ anlamını taşımıyor” yorumunda bulundu ve Türk Lirasıyla Arjantin Pesosunun fiyat grafiklerini paylaştı.

Zhao’dan önce Coinbase CEO’su Brian Armstrong da 3-5 yıllık süreçte dünyada yaşanan ekonomik krizlerin kripto paraların organic bir şekilde benimsenmesini hızlandıracağını dile getirmişti:

Ekonomik kriz yaşayan ülkeler ve o ülkelerdeki binlerce insan kripto paraya ilgi duymaya başlıyor. Bu insanların en büyük derdi stabil bir para birimine sahip olmak. Önümüzdeki 3 5 yıl içerisinde ekonomik krizden geçen ülkelerin vatandaşları kripto paraları organik bir şekilde “alternatif” olarak görebilir.

Türkiye dahil krizdeki ülkelerde ekonomik çalkantı devam ederken ve bu ülkelerin para birimleri değer kaybederken insanlar altına veya daha likit bir koruyucu olan Bitcoin’e doğal olarak yöneliyor. Hatta bazı yorumculara göre Bitcoin altının hakimiyetini kırıyor.

Kaynak: coinpage.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar