X


Venezuela’da Bitcoin Tüm Zamanlar Rekoru Kırdı

Krizlerin ülkesi Venezuela’da halk Bolivar'ın değersizleşmesiyle Bitcoin’e yöneliyor.
16:00
30 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Venezuela’da Bitcon – Bolivar (VES) işlemleri geçtiğimiz hafta 500 milyon bandını ilk kez geçerek tüm zamanlar rekorunu kırdı.

P2P platform Localbitcoins’deki hacimleri takip eden Coin Dance verilerine göre, 18 – 25 Ağustos arası BTC/VES işlemleri büyük yükseliş gösterdi. Rekor haberi aynı zamanda Venezuela’nın Bolivar’a yeniden değer biçmek için (kripto para Petro’ya bağlı) yeni bir Bolivar sistemi getireceğini açıkladığı (bu haber Bolivar’ın değerini bu süreçte %96 düşürdü) zamana denk geldi.

Söz konusu haftada Localbitcoins’de 506,3 milyon VES işlem gördü. Ondan bir hafta önceki değer 175,8 milyon da rekor olarak kayıtlara geçmişti. Yani iki hafta üst üste rekor kırıldı. Aynı zamanda Bitcoin cinsinden de (1143 BTC ile) işlem rekoru kırıldı.

Venezuela hükümeti ulusal kripto para Petro’ya bağlı Bolivar projesi sebebiyle yoğun bir eleştiri yağmurunu tutuldu. Hem Petro hem VES insanlara güven vermiyor ve birçok kaynak VES’i “bir başka dolandırıcılığın yanı sıra dolandırıcılık” olarak tanımlıyor.

20 Ağustos’ta hükümet, Petro-bolivar dönüşüm oranını hesaplamaya yarayan uygulamayı vatandaşların hizmetine sundu. Tüm bunlar olurken, hükümet yeni paranın hiper enflasyonu yavaşlatacağını düşünse de bu durum halk tabanında daha fazla kafa karışıklığına yol açıyor ve ülke vatandaşlarının satın alım gücünü düşürüyor.

Öte yandan hükümet dolaylı yoldan Bitcoin’e müdahale etmekte gecikmedi. Venezuelalı Eduardo Gomez geçtiğimiz günlerde yurt dışı ziyareti yapacak olan Venezuelalıların ülkeden ayrılma kararlarıyla ilgili bankaları bilgilendirmesi gerektiğini Twitter’dan duyurdu. Belgelere göre bu, hükümetin yurt dışından banka hesabına erişenlerin IP adreslerini açıklamaya zorlamasından kaynaklanıyor. Gomez bu durumu şöyle yorumladı:

Yurt dışında yaşayan Venezuela vatandaşlarının çoğu ailesine para göndermek ve USD satarak Bolivar almak için ulusal banka hesaplarını kullanıyor. Bitcoin kullanıcıları bundan doğrudan etkilenecek. (Localbitcoins) yatırımcılarının çoğu ülke dışında yaşıyor.

Kaynak: bitcoinist.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar