X


Dünyaca Ünlü Üniversite Blockchain Araştırma Merkezi Açıyor

Blockchain teknolojilerinin önemini anlayarak araştırma yoluna giden büyük kurumların arasına bir yenisi daha eklendi…
13:00
30 Ağustos 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Dünyanın en eski üniversitelerinden Oxford Üniversitesi, bilgisayar bilimleri bölümünün eski başkanı Profesör Bill Roscoe önderliğinde bir Blockchain araştırma merkezi açacağını açıkladı.

Oxford’un bu hamlesi, Coinbase’in yaptığı kripto para eğitiminin tüm dünyadaki yüksek öğretim kurumları ve üniversitelerde yer almasının ne kadar önemli olduğuyla ilgili araştırmanın hemen ardından geldi.

Merkezde çalışacak olan araştırma grubu, son derece yüksek enerji kullanımı nedeniyle tartışmalara neden olan Blockchain madenciliğinin verimliliğinin arttırılması için bu yeni sektörle beraber çalışacak. Ayrıca grup, kripto para borsalarını desteklemek için yeni gizlilik modelleri ve adil borsa modelleri üzerinde araştırma yapacak. Merkez çalışanlarının bir başka görevi de benzersiz hesaplama güçleriyle mevcut güvenlik sistemlerini tehdit eden kuantum bilgisayarlara karşı Blockchain teknolojisinin uzun vadede nasıl korunabileceğini araştırmak olacak.

Temelde Blockchain teknolojisinin mevcut sorunlarına yeni çözümler üretmek için çalışacak olan Oxford Üniversitesi Blockchain Araştırma Merkezi’nin yapacağı araştırmaların sektörün gelişimi açısından çok faydalı olacağı düşünülüyor. Projenin başındaki isim Roscoe konuyla ilgili şunları dile getiriyor:

Kurulan bu yeni merkez, Blockchain teknolojisinin yaygın hale getirilmesini amaçlıyor. Bu amacın, yeşil madencilik teknolojisi kullanılarak ve uygun Müşteri Tanıma yönergelerinin benimsenmesiyle gerçekleştirilebileceğini düşünüyoruz.

Öte yandan teknoloji haber sitesi E&T, merkezin disiplinler arası olacağını, Blockchain teknolojisinin yanı sıra hukuk, işletme ve ekonomi gibi alanları da kapsayacağını dile getiriyor. Ayrıca merkeze bağlı araştırmacılar dünyanın önde gelen diğer araştırma kurumlarıyla da işbirliği içinde olacak.

Oxford Üniversitesinin attığı bu adım Blockchain araştırmalarının günden güne önem kazandığının adeta bir kanıtı niteliğinde… Ayrıca bu hamle yeni sektörün geleceğinin parlak olduğunu ve nihayet dünyaca tanınan büyük kurumların da bu durumun farkına vardığını gösteriyor.

Kaynak: Cryptodaily

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar