X


Binance Bu Ülkede Kapanma Kararı Aldı: Yeterince Kullanıcı Yok

Binance Uganda kapanıyor.
19:22
5 Kasım 2020

Lider kripto para borsalarından Binance özellikle son 2 yıllık süre içerisinde dünyanın birçok yerinde yerli kripto para borsalarını hayata geçirdi. Binance ilk başta Çin merkezli bir kripto para borsası olarak sektöre giriş yapsa da bunun devamında ABD, Türkiye, Jersey, Avrupa ve Türkiye gibi birçok yere yayıldı.

Geçtiğimiz Ekim ayında Binance Jersey borsasını kapatma kararı alan Changpeng Zhao, şimdi de yeterince kullanıcı olmadığı gerekçesiyle Afrika piyasasında faaliyete soktuğu Binance Uganda’yı kapatıyor. Doğu Afrika ülkesi aslında Bitcoin kabulü ve kullanımı açısından komşularından bir adım önde olsa da yeterince kullanıcı olmaması Binance’in elini kolunu bağlıyor.

2018 yılının sonbaharında açılan Binance Uganda, o tarihlerde büyük ilgi toplamış ve Afrika içerisindeki kripto para kabulünü arttıracak bir gelişme olarak yorumlanmıştı. Aslında önce Binance Jersey, bunun devamında ise Binance Uganda’nın kapanması Changpeng Zhao’nun regülatörlerle anlaşamadığı yorumlarına yol açsa da Changpeng Zhao bunu kesin bir şekilde yalanlamıştı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Binance Uganda Neden Kapanıyor?

Özellikle ABD içerisinde Binance’in regülatörlerle anlaşamadığı ve yakında Binance US platformunun da kapatılabileceği vurgusu, Changpeng Zhao’nun sert tepki vermesine yol açtı. CZ, bir zamanlar Binance olarak ABD içerisinde hizmet verse de daha sonra Binance US ile tamamen yeni bir girişim yaptı. CZ,  bu girişiminden beri regülatörlerle hiçbir sorun yaşamadıklarını ifade etti ve bunların tamamen FUD olduğunu vurguladı.

Aslında Binance Uganda’nın kısa süre önce Binance Coin işlem çiftlerini platformdan kaldıracağını açıklaması da bunun regülatörlerle ilgili değil, direkt olarak likidite ve kullanıcılarla ilgili sorunlar yaşadığının düşünülmesine yol açmıştı. Binance burada başarısız bir adım atmış olsa da başka ülkelerdeki girişimleri hala oldukça iyi ilerliyor.

Özellikle Binance Türkiye’nin açılmasından sonra lider kripto para borsasına büyük bir talep olduğu biliniyor. Türk lirası ile işlem seçeneği de sunan Binance Türkiye, yerli kripto para borsalarına zorlu anlar yaşatabilir gibi gözüküyor. Buna ek olarak şu an küresel basında OKEx ve Huobi hakkında çıkan detaylar da Binance’in büyümesine, rekabet olmadan yükselmesine kapı aralayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar