X

Biden, Yeni FED Başkanı İçin Kararını Açıkladı! Bitcoin (BTC) Nasıl Etkilenecek?

FED Başkanı için karar verildi, kripto paralara etkisi ne olacak?
20:16
22 Kasım 2021

ABD Başkanı Biden bir sonraki dönemde görev yapmasını istediği FED başkanı için kararını açıkladı. Powell’ın göreve devam etmesini isteyen Biden, yeniden onu aday gösterdi. Fed başkanı olarak görev yaptığı süre boyunca Powell, ajansın “CBDC yayınlamak için proaktif bir şekilde çalıştığını” ancak kriptoya yönelik kapsamlı bir yasağı destekleme olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Yeni FED Başkanı Kim Olacak?

Başkan Joe Biden, Jerome Powell‘ı Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu Başkanı olarak dört yıl daha görevlendirdi. Beyaz Saray Pazartesi günü yaptığı bir duyuruda, Biden’ın görev süresinin sonuna yaklaşan Powell’ı yeniden aday göstereceğini açıkladı. Powell’ın görev süresi 2022 yılının Şubat ayında sona erecekti. Bu karar mevcut FED başkanının politikalarının başarısı olarak görülüyor.

Ayrıca Biden, mevcut Fed yönetim kurulu üyesi Lael Brainard’ı ajansın başkan yardımcısı olarak seçti. Brainard’ın Federal Rezerv üyesi olarak 14 yıllık görev süresinin 2026’da Powell’ın ise 2028’de sona ermesi planlanıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

ABD başkanı, “Başkan Powell ve Dr. Brainard‘ın enflasyonu düşük, fiyatları sabit tutmaya ve tam istihdam sağlamaya odaklanmasının ekonomimizi her zamankinden daha güçlü hale getireceğinden eminim” dedi.

Senato Bankacılık Komitesi’nin onay oturumuna ve ardından Senato’daki bir oylamaya katılacak olan Powell büyük ihtimalle FED başkanlığı görevini devam ettirecek.

Powell ve Kripto Paralar

Görev süresi boyunca kripto paralara karşı yasakçı bir tavrı desteklemeyen Powell, bu ekosistemi inovasyon için bir fırsat olarak gördü. CBDC konusundaki çalışmaları önemseyen başkan, bu konuda daha güçlü adımlar atılmasını istiyor. ABD, Çin’in aksine kripto paraların yanında bir tavır takınarak ekosisteme gizli desteğini zaten açıkladı. SEC tarafından verilen Bitcoin Vadeli ETF onayı bunun en güçlü delili olarak kabul edilebilir.

Fiyat volatilitesinin yatırımcılar üzerindeki risklerine her zaman dikkat çeken ABD’li düzenleyiciler, kripto para ekosistemini tamamen yasaklamak istemiyor. Ancak menkul kıymet sınıfındaki varlıkların satışı, aldatıcı reklamlar ve suçu teşvik eden gizlilik yetenekleri düzenleyicileri yine de endişelendiriyor.

 Gün içinde 59.000 doların üzerine çıkan Bitcoin fiyatı yeniden 57.600 dolara kadar gevşedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar