reklamı kapat

Beklenmedik Gelişme: Asi Madencilerin Önderliğinde Ethereum Ağı Bölündü!

Constantinople'ın ertelenmesinin ardından Ethereum ağında hareketlilik sürüyor. Bazı madenciler uyarıları dinlemedi ve Ethereum ağında bölünme yaşandı.
08:00
18 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Geçtiğimiz günlerde Ethereum’un Constantinople yükseltmesinde başarısız olduğunu CoinTürk okurlarıyla paylaşmıştık. Ethereum geliştiricileri son dakikada Constantinople’ı ertelemeye çalışsa da çok sayıda madenci geliştiricileri dikkate almadı. Dolayısıyla Ethereum madenciliğinde “paralel bir evren” oluştu. Yani kripto para diliyle “chain bölünmesi” gerçekleşti ve bazı madenciler ağın çoğunluğunun fikir birliği olmadan gayri resmi Constantinople chain’ini kazmaya başladı.

Erteleme kararı bazı yeni eklenen kodlarda bug’ların bulunması üzerine alınmıştı. Ancak madencilerin birçoğunun ‘isyankar’ damarı tuttu ve geliştiriciler dikkate alınmadı. Fork takipçisi Ethdevops.io’ya göre en az 10TH/s değerinde madencilik gücüyle Constantinople chain’i kazılıyor. Aynı zamanda bu miktar Ethereum Classic’teki hashrate’ten bile daha fazla.

Hatalı kodu ortaya çıkaran ChainSecurity’e göre bir sözleşmeyi “hatalı” yapmak için bazı önkoşulların sağlanması gerekiyor. Hata esas Blockchain’in hiçbir noktasında bulunmasa da Ethereum’un resmi bloğunda “üzülmektense tedbirli olmak iyidir” imasını taşıyan şu sözler paylaşılıyor:

ChainSecurity ve TrailOfBits gibi güvenlik araştırmacıları tüm Blockchain’de analizler yaptı ve yapıyor. Hala geçerli olan bir hataya hiçbir durumda denk gelmediler. Yine de bazı kontratların bundan etkilenmiş olma ihtimali var.

Tahmin edeceğiniz üzere, bu kadar büyük bir merkezsiz ağda herkese zamanında ağ yükseltmesi yaptırmak mümkün değil. Herhangi bir Bitcoin node haritasına baktığınızda, ağda herhangi bir anda aktif birbirinden farklı sürümler görürsünüz. Sözün özü, şu anda bildiğimiz kadarıyla madencilik node’larının bir kısmı Constantinople fork’u etkinleşmiş gibi kazım yapıyor ve bu süreçte Ethereum madencilik ödülü almıyor. Bu sürecin Ethereum’u nereye götüreceği ise muamma. Yakın zamanda Ethereum camiasında büyük tartışmalar dönebilir ve işler yolunda gitmezse Ethereum fiyatı düşüşe geçebilir.

Kaynak: CCN

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.