reklamı kapat

BTT Hayata Geçiyor: Torrent Dosyası Paylaşıp Ödül Kazanın

BTT Token hakkında bazı detaylar gün yüzüne çıkıyor.
13:00
18 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

BitTorrent’in “BitTorrent Speed” olarak anılan ve Tron tabanlı BTT token’ını popüler uTorrent Windows client’ına entegre edecek sistemi yaza kadar hayata geçecek. Cointelegraph’ın haberine göre şirket bu bilgiyi bir basın açıklamasında paylaştı.

BitTorrent Speed uTorrent ağında diğer kullanıcılarla içerik paylaşanlara token ödülü dağıtacak. BitTorrent’e göre sayıları 100 milyonu aşan kullanıcılar bu token’ları daha hızlı dosya indirmek için ödeme yapmada kullanabilecek. Şirket aynı zamanda ABD dışındaki tüm hesapların token’ı yalnızca Binance Launchpad platformundan satın alabileceğini aktardı.

BitTorrent online dosya paylaşımı için oluşturulmuş bir P2P (eşten eşe) iletişim protokolü ve aynı isimde şirket tarafından kontrol ediliyor. Esasında BitTorrent yapı olarak Bitcoin’e benziyor çünkü her iki ağ da merkezsiz bilgi paylaşımını destekliyor ve geleneksel sistemlerdeki “tek yetkili kişi/kurum” mitini ortadan kaldırıyor. Justin Sun önderliğindeki Tron tarafından satın alınan BitTorrent, kripto para temelli merkezsiz bir içerik paylaşım/dağıtım platformu yaratma misyonu kapsamında BTT Token’ı geliştirdi.

Öte yandan BitTorrent’in eski CSO’su (baş strateji sorumlusu) Simon Morris geçtiğimiz günlerde verdiği röportajda Tron’u eleştirmişti. Morris Tron ağının BitTorrent’i token’laştırmak için gereken işlem hacmiyle başa çıkamayacağını savundu. Tron’un sözcülerinden biri Morris’in iddasını geri püskürterek şöyle konuştu:

Görevinden ayrıldığından beri Morris’in BitTorrent’in operasyon planlarına dair çok az şey bildiği anlaşılıyor. Hareketler ve uygulama, eski bir çalışanın sözlerine karşı tartıda ağır basar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.