reklamı kapat

Coinbase Hangi Start-Up’ı Satın Aldı?

Coinbase start-up’lara olan ilgisini kaybetmiyor…
14:00
18 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, Andreessen Horowitz’in desteklediği teknoloji start-up’ı Blockspring’i satın aldığını açıkladı. Aynı zamanda cüzdan sağlayıcısı da olan borsa bu haberi resmi bir blog yazısıyla paylaştı.

San Francisco merkezli Blockspring, geliştiricilerin uygulama planlama ara birimlerinden (API) bilgileri otomatik olarak toplamasını ve işlemesini sağlayan araçlar üretiyor.

Girişim fonu Y Combinator’dan da destek alan şirket, 2015 yılında risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz ve yatırım firması SV Angel liderliğinde 3.4 milyon dolar topladı.

Satın almanın açıklanmasının ardından Blockspring’in bağımsız bir işletme olarak faaliyet göstermeye devam edeceği belirtildi. Ayrıca işletmede yapılan hiçbir değişiklikten mevcut müşterilerin ve yeni gelecek olan müşterilerin etkilenmeyeceği de açıklandı.

Bunların yanında Coinbase geçtiğimiz ay Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) yeni bir başvuru yaptı. Başvuruda borsanın kripto endüstrisi ile ilgili “BUIDL” terimini markalaştırmak istediği açıklanıyordu. Patent başvurusuyla ilgili yapılan açıklamalara göre “BUIDL” hizmet yazılımı çözümleri “kripto para birimlerinin yönetilmesi, satın alınması, satılması, saklanması, işlemden geçirilmesi, takas edilmesi ve gönderilmesi” işlemlerini içerecekti. Ancak Aralık ayı sonlarına doğru Coinbase’in başvurudan vazgeçtiği belirtildi.

Öte yandan Ağustos ayında Coinbase, merkezsiz kimlik çözümleri üzerine çalışan San Francisco merkezli start-up Distributed Systems Inc.’i satın aldığını açıklamıştı. Bu yeni satın alma ile Coinbase, “herhangi bir kimliğiniz olmadan Sosyal Güvenlik İdaresi ile ilişkiniz olduğunu ya da bir kimliğe sahip olduğunu kanıtlayabilecek merkezsiz bir uygulama” üzerinde çalışmaya başlayacaklarını belirtmişti.

Coinbase start-up’ların yanı sıra dünyaca ünlü firmalarla da ortaklıklar kuran bir borsa… Örneğin aralık ayında sessiz sedasız bir şekilde PayPal ile ortaklık kurmuş ve yine aynı ay para çekme işlemlerini başlattığını açıklamışı.

Coinmarketcap verilerine göre Coinbase dünya sıralamasında yaklaşık olarak 68 milyon dolarlık günlük işlem hacmiyle 39. sırada yer alıyor.

Kaynak: cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.