reklamı kapat

BCH Temelleri Hala Çok Zayıf

Yarılanmanın ardından bir ay geçmiş olmasına rağmen BCH temel göstergeleri hala çok düşük seyrediyor. 
18:00
24 Mayıs 2020

Bitcoin Cash’in (BCH) ilk blok ödülü yarılanmasının üzerinden yaklaşık bir ay geçti.  Ancak hala BCH temellerinde görülen düşüş devam ediyor. Bugün, yatırım yönetimi firması ARK Invest’in analisti  Yassine Elmandjra Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Bitcoin Cash temellerinin yarılanma sonrasında aşağı yönlü hareketinin devam ettiğini dile getirdi.

BCH Temel Göstergeleri

Bitcoin Cash’in hashrate’i 2.38 EH/s seviyesinde bulunuyor. Bu rakam, yarılanma sonrasında ağdaki hashraret’in yüzde 33.5 oranında düştüğünü gösteriyor. Yarılanma olayının ardından, birçok madenci ağdan çıkmış ve muhtemelen kaynaklarını o anda 12.5 BTC ödül veren Bitcoin (BTC) zincirine taşımıştı. Bir ay sonra Bitcoin’in kendi blok ödülü yarılanmasını gerçekleştirmiş olmasına rağmen madencilerin birçoğu BCH ağına geri dönmeyip BTC ağında kalmayı tercih etti.

Hash rate düşüşünün yanı sıra, BCH zincirindeki ekonomik faaliyet de durmuş durumda. Coin Dance verileri, Bitcoin Cash’in BTC, BCH ve Bitcoin SV (BSV) genelinde gerçekleşen tüm yeni işlemlerin %5,2’sini oluşturduğunu gösteriyor.

Öte yandan ekonomik faaliyetteki düşüş, BCH madencilerinin gelirlerinin yalnızca %0.05’ini ücretlerden aldıkları anlamına da geliyor. Bunun yanında BTC madencileri, gelirin %10’undan fazlasının işlem maliyetlerinden geldiğini görüyorlar.

%51 Saldırısı

Azalan bir hashrate ve işlemsel aktivitede genel bir yavaşlama da BCH zincirini %51 saldırı riskine soktu. Proof of work (PoW) Blockchain’lerine %51 saldırının teorik maliyetini izleyen bir web sitesini olan BCrypto51’e göre Bitcoin Cash‘e bir saatlik bir saldırı sadece 8.300 dolara mal olacak.

Kaynak: Beincrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.