Reklam

Balina Satışları Başlıyor Mu? Sekiz Yıllık Cüzdan 2.200 Bitcoin (BTC) Sattı!

Satışların devamı gelecek mi? Evergrande olayıyla aynı zamana denk gelen balina satışı!
23:57
10 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain ağındaki hacimli hareketleri tespit eden Whale Alert’e göre balinalardan biri harekete geçti. Sekiz yıldır hareketsiz kalan cüzdan elindeki varlıkları sattı. Evergrande haberiyle düşüşe geçen piyasalarda yeniden korku hakim, peki bu düşüş kalıcı olacak mı?

Balina Satışı Geldi

Whale Alert tarafından paylaşılan bilgiye göre sekiz yıldır hareketsiz kalan cüzdan elindeki 2207 BTC’yi sattı. Yaklaşık 150 milyon dolara satılan Bitcoin’ler ilk kez aktif hale geldi. Alım yaptığı sırada 2207 BTC için 294.000 dolar ödeyen erken dönem yatırımcısı %54.000’in üzerinde kazançlar oyundan ayrılmış gibi görünüyor. Bitcoin (BTC) tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmışken iyi bir satış fırsatı yakalayan balina artık satmanın zamanı geldi diyerek elindeki varlıkları transfer etti.

Bu kadar eski olan cüzdanların önemli kısmı erişilemez seviyededir. Bunlardan biri de eski Ripple CTO’su Stefan Thomas’a ait. Yaklaşık yarım milyar dolar değerindeki cüzdana Stefan erişemiyor ve onun gibi nicesi bulunuyor. Dolaşım arzı 18 milyon BTC olsa da bunun %15-20’lik kısmı hayalet varlıklar olarak kabul ediliyor.

Satışın Evergrande ile İlgisi Var Mı?

Yaklaşık 1,5 saat önce iflası kesinleşen Çinli emlak devi BTC fiyatını da aşağıya çekti. Bitcoin kısa süre önce 69.000 doları test ederken şimdi 66.000 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor. Piyasadaki hacimli hareketlerin bir kısmı önemli şirketlerde çalışan yatırımcıların içeriden aldığı haberler sonrasında şekilleniyor. Örneğin ETF onayından önce içeriden bilgi almayı başaran çok sayıda yatırımcının çılgınlar gibi Bitcoin topladığını görmüştük.

Evergrande haberiyle eş zamanlı gelen satışların da bu minvalde değerlendirilmesi mümkün olabilir. Şirket kendisine verilen ek sürede de ödeme yapamadığı için resmen iflasını açıklamış oldu. Riskli varlıklardan kaçışı getirecek olan bu gelişme kripto paraları da olumsuz etkiliyor. Geçtiğimiz haftalarda Evergrande krizi ilk defa patlak vermiş ve kripto para piyasaları sert düşüşler yaşamıştı. Aynı durumun önümüzdeki saatlerde de yaşaması olası görülüyor. Bu yüzden yatırımcıların güncel stop bölgelerini kontrol ederek daha dikkatli davranması yararlı olabilir.

Haberin etkisiyle 66.000 dolara düşen Bitcoin (BTC) fiyatı, yazı hazırlandığı sırada 66.610 doların yeniden üzerine çıktı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar