X


Azerbaycan Teknoloji Devinden Yardım Mı Alacak?

Bir ülke daha Blockchain teknolojisi temelinde bir modernizasyon geçirmeye hazırlanıyor.
15:00
10 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Yakın tarihli raporlara göre, Amerikalı teknoloji devi IBM Azerbaycan Merkez Bankası’na (CBA) ülkenin mevcut altyapısına Blockchain teknolojisini entegre etme konusunda yardımcı olacak.

IBM-Azerbaycan ortaklığına dair haberler Ortadoğu ve Orta Asya merkezli bir kuruluş olan Trend News Agency’nin raporuna dayanıyor. Rapora göre, CBA Bilgi Teknolojileri Müdürü Farid Osmanov 9 Ekim’de Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen bir etkinlikte işbirliğine dair açıklamalarda bulundu.

Rapora göre Osmanov bu programın, ülke ekonomisini büyütecek beş yıllık bir plan olduğunu şu şekilde açıkladı:

Programın ilk amacı dijital dönüşüm planlarını gerçekleştirmek. Bu program ülke ekonomisinin ve bankacılık sektörünün gereksinimlerini karşılamak amacıyla beş yıllık bir plan çerçevesinde uygulanacak.

CBA program kapsamında, bankaların müşteri bilgileri toplamasına, saklamasına ve analiz etmesine yardımcı olacak yeni bir sistemi hayat geçirmek için çok sayıda ticari banka ve devlet kurumu ile birlikte çalışacak. Bu sayede daha iyi bir bankacılık deneyimi ve daha verimli bir sistem sağlanmış olacak. Osmanov da etkinlik sırasında bu konuyla ilgili, “Programın ikinci amacı dijital bir kimlik sisteminin geliştirilmesidir. Bunun için yaklaşık on banka ve on beş devlet dairesi ile beraber çalışıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Ayrıca nakit dışı ödemelerin kullanımı konusunda özellikle Blockchain teknolojisine değinen Osmanov, ülkede nakit işlemlerin yerine kripto paraların geçip geçemeyeceği sorusunu yanıtsız bıraktı.

Bunun yanında CBA Bilgi Teknolojileri Müdürü’nün açıklamalarına karşılık IBM’den ya da farklı bir devlet kurumundan henüz bir doğrulama gelmedi.

IBM, Blockchain’e öncülük ediyor

IBM-Azerbaycan işbirliği henüz doğrulanmamış olsa da IBM’in dünya çapında Blockchain teknolojisinin benimsenmesine liderlik ettiğini söylemek yanlış olmaz.

IBM yakın zamanda Food Trust adını verdiği Blockchain tabanlı programını başlattı. Bu program kapsamında gıda ürünleri ilk kaynaktan son satış noktasına kadar izlenebilecek.  Bu yeni sistemle belirli bir sürede nakliyesi yapılması gereken ürünler ve kaynakların önem taşıdığı ürünler rahatlıkla kontrol edilebilecek. Nestle ve Unilever’ın da dahil olduğu büyük perakendeciler ve tedarikçiler Food Trust’ı kullanmaya başladı bile…

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar