X


Aynı DeFi Projesi İkinci Hack Saldırısı: Bu Sefer Kayıp 18 Milyon Dolar!

2021 yılının başlarında bir flash loan saldırısına uğrayan DeFi projesi, bugün bir kez daha 18 milyon dolarlık bir saldırıya maruz kaldı.
10:12
30 Ağustos 2021

Son zamanlarda sergilediği fiyat performansı ile adından sıkça söz ettiren Cream Finance, saldırıya uğrayan son kripto para projesi oldu. Yapılan açıklamalara göre bu saldırı sebebiyle oluşan zarar 18 milyon dolar civarında.

Cream Finance Saldırıya Uğradı

Bireyler, kurumlar ve protokollerin finansal hizmetlere erişmesi için merkezi olmayan bir DeFi kredi protokolü olarak tanımlanan bir proje olan Cream Finance (CREAM), flash loan saldırısına uğradı. Yapılan ilk açıklamalara göre saldırının sonucunda 18 milyon dolarlık bir zarar oluştu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yazının kaleme alındığı an itibari ile Cream Finance’ten resmi bir açıklama yapılmazken, Twitter kullanıcılarının bu durumun daha önce yaşandığına dikkat çektikleri görülüyor. Proje, 13 Şubat’ta da bir saldırıya uğramış ve 37.5 milyon dolarlık bir kayıp vermişti.

O dönemde yapılan açıklamalara göre saldırganlar, Cream’in Iron Banks sözleşmesini hedef almıştı. Açıklamalarda, kötü niyetli kişilerin SUSD ödünç almak için Cream‘i entegre eden Alpha Homora protokolünü kullandıkları ifade edilmişti.

Flash Loan Saldırısı Nedir?

Flash loan teminatsız kredi çekmek olarak tanımlanabilir. Yani kullanıcılar yani herhangi bir teminat göstermeden çok kısa süreli kredi kullanmak için bu platformları tercih ediyor. Dolayısıyla flash loan saldırısı da bu platformlara düzenlenen saldırılar olarak nitelendirilebilir.

Bu noktada saldırıların sebebinin flash loan uygulaması değil, bu fırsatı sunan DeFi platformların kaynaklandığını belirtmek gerekiyor. nasıl ki bir bankaya hack saldırı düzenlendiğinde bankanın sistemi ve altyapısı sorumlu tutuluyorsa, benzer bir durum bu flash loan saldırılarında da geçerli.

CREAM Fiyatı

CREAM yazının kaleme alındığı an itibari ile 167,8 dolardan işlem görüyor ve haberin yayılması ile birlikte düşüşün devam ettiği görülüyor. Son 24 saat içinde yaklaşık olarak %7 değer kaybeden CREAM’in saldırıdan etkilendiğini dile getirebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar