X


Kripto Para Birimleri: Geçtiğimiz Hafta Ne Oldu, Bu Hafta Neler Olacak?

Oldukça volatil bir haftayı geride bırakan kripto para birimlerinde bu hafta hangi gelişmeler yaşanacak, fiyatlar nasıl etkilenecek?
08:50
30 Ağustos 2021

Kripto para birimleri geride bıraktığımız haftayı genel itibari ile düşüş eğiliminde tamamlandı. Geçtiğimiz Pazartesi günü önemli bir psikolojik seviye olarak görülen 50.000 dolar seviyesini aşan Bitcoin (BTC) bu seviyede tutunamayarak aşağı yönlü bir hamle bir başlattı.

Kriptolarda Hafta Kapanışı

Oldukça karışık sinyallerin alındığı bir haftanın ardından Bitcoin haftayı 50.000 dolar altında kapattı. Ancak analistlerin açıklamalarına göre grafiklerde görülen rakamlar oldukça umut vaat ediyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin haftayı 48.000 doların hemen altında kapattı ve yazının kaleme alındığı an itibari ile de 48.000 dolar sınırında bulunuyor. analistlere göre 48.000 dolarlık sınırın güçlü bir kırılımı 50.000 dolara doğru bir başka yükselişi tetikleyecek.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin’in yanı sıra piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) 3.175 dolarlık önemli seviyede ve üçüncü en büyük kripto para birimi olan Cardano (ADA) 2.80 dolarlık önemli seviye üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz Hafta Fiyatları Ne Etkiledi?

Bitcoin’in hafta sonunda yakaladığı yükseliş grafiklerini, Fed başkanı Jerome Powell‘ın Jackson Hole sempozyumunda yaptığı açılış konuşmasının desteklediği düşünülüyor. Powell yaptığı açıklamalarda daha agresif bir para politikası benimseyebileceklerini dile getirdi. Bu noktada Powell daha çok para basma yönünde adımlar atılabileceğini de ifade etmişti.

Powell’ın açıklaması doları düşürdü ve risk altındaki piyasalarda fiyatları yükseltti. Ekonomide daha fazla paranın dolaşmasıyla, likiditede ortaya çıkan artış, BTC gibi daha riskli, spekülatif varlıklara yatırımı teşvik ediyor.

Takip Edilmesi Gereken Gelişmeler

Bu hafta uzman isimlere göre takip edilmesi gereken iki önemli olay bulunuyor: Bugün gerçekleşmesi beklenen Zilliqa ağ yükseltmesi ve 3 Eylül’de yapılacak ABD işsizlik duyurusu.

Bu gelişmeler doğrultusunda kripto para piyasalarında volatil günlerin devam edeceği düşünülüyor. Her ne kadar Zilliqa güncellemesi altcoin birimini etkilese de ABD’de işsizlik oranları tüm kripto para birimlerini etkileyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar