reklamı kapat

Asus: Grafik Kartınız İyi Olmasa Da Madencilik Yapabilirsiniz

Asus'tan gamer kripto para yatırımcılarını sevindirecek bir haber geldi.
30 Kasım 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Tayvan merkezli teknoloji şirketi Asus’tan gamer’lara müjde. Şirket madencilik uygulaması sağlayıcısı QuantumCloud’la partnerlik anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında oyuncular Asus grafik kartlarına (GPU) (diğer bilgisayar görevlerinde kullanılmadığı zaman) erişime izin vererek “pasif gelir elde edebilecek. Ödemeler PayPal veya WeChat üzerinden yapılacak.

Quantumcloud’un web sitesine göre, uygulama oyuncuların GPU’larını bulut tabanlı madencileri kolektif olarak güçlendirmede kullanıyor ve miktara bağlı olarak kart sahiplerine ödeme yapıyor.

Asus’a göre müşterilerin uygulama üzerindeki finansal verilerinin gizliliği Genel Veri Koruma Regülasyonu (GDPR) tarafından korunuyor. Bununla birlikte Quantumcloud kullanıcılara “kar garantisi” vermiyor ve kazancın “kripto para piyasasının performansına bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğini” belirtiyor.

Geleneksel olarak kripto para madencileri GPU’larını bireysel veya kolektif olarak havuzlarda kripto para kazmak için kullanıyor. Ancak GPU’lar madencilik için her zaman yeterli olmuyor ve yüksek zorluk seviyesi sebebiyle ASIC isimli işlemcilerin kullanılması gerekiyor.

Öte yandan kripto para madencileri fiyatın düşmesi ve zorluğun artmasıyla son zamanlarda sıkıntılı günler geçiriyor. Öyle ki son haftalarda yüz binlerce madencinin sektörden çekildiği tahmin ediliyor. Henüz dün, Çin merkezli madencilik şirketi Canaan Creative tüm madencilik cihazlarının fiyatını geçici olarak 200 dolara düşürdü.

Kripto para madencilerinin GPU’lara olan talebinde de azalma görüldü. Çip  üreticisi Nvidia şirketinin raporunda da bu durum “satışlarda meydana gelen önemli miktarda azalma” ibaresiyle bir nevi doğrulanıyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER