reklamı kapat

Araştırma Firması İki Önemli Altcoin Hakkında Uyardı

Chainalysis'e göre iki önemli gizlilik coin'i sanıldığı kadar gizlilik sunmuyor.
10:00
10 Haziran 2020

Kripto para sektörünün en ünlü araştırma firmalarından birisi olan ve önde gelen kamu kurumları ile de ortaklıklar imzalayan Chainalysis, popüler iki altcoin hakkında oldukça kritik bir bilgi açıkladı. Gizlilik özelliği sunan kripto para birimlerinden olan Zcash ve Dash, sanıldığı kadar gizli olmayabilir.

İki kripto para biriminin de en büyük özelliğinin gizli ve takip edilemez transfer imkanı olduğu biliniyor. Eğer Chainalysis’in açıkladığı veriler ve bilgiler doğruysa iki kripto para biriminin de değerinde ciddi düşüşler görebiliriz. Chainalysis tarafından yapılan açıklamada Dash ve Zcash kullanıcılarının daha fazla oranda gizlilik ile işlem yapabildiği ancak bunun tam anlamıyla gizlilik sunmadığı vurgulandı.

Gizlilik Odaklı Coin Kullanıcıları Tehlikede

Verileri açıklayan Chainalysis, Zcash işlemlerinin sadece %0,9’unun tam anlamıyla gizlilik sunduğunu belirtti ve ağın %99’luk kısmını oluşturan diğer işlemlerin çeşitli araçlar ve yöntemler ile izlenebildiğini ifade etti. Zcash’in kullandığı zk-SNARK şifreleme yöntemi sayesinde Dash ve diğer kripto para birimlerine kıyasla daha gizli olabildiğini belirten araştırmacıalr, yine de bunun tam amacına hizmet etmediğini vurguladılar.

Dash‘in gizlilik özelliği olan Privatesend kullanılarak yapılan işlemlerin ise sadece %0,7’sinin gerçek anlamda gizli kalabildiği ve diğerlerinin birçok yöntem ile takip edilebildiği belirtildi. Chainalysis’e göre Dash’in gizliliği aslında Bitcoin’in sunduğu gizlilikten çok da farklı ve güçlü değil.

Bu da gerçek anlamda gizlilik sağlayan tek altcoin’in Monero olduğunu ortaya koymakta. Yine de gelişmiş araçlar ve yöntemler ile ilerleyen yıllarda bunun da gizliliğinin ihlal edilebileceği unutulmamalı. Benzer modelleri kullanan gizlilik odaklı kripto paraların aksine Mimblewimble modelini kullanan Beam ve Grin gibi gizlilik coin’leri de önümüzdeki yıllarda ciddi bir talep artışı görebilir.

Özellikle insanların yeni bir krizin eşiğinde finansal özgürlüklerini korumak ve işlemlerini meraklı gözlerden saklamak istemesi, gizlilik coin’lerinin sayısının artmaya devam edebileceğini gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.