ApeCoin Nedir?

ApeCoin (APE), APE ekosisteminin merkezi olmayan topluluk yapısını güçlendiren yerel yönetim token’ı olarak tanımlanabilir.
13:35
17 Mart 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

ApeCoin (APE), APE ekosisteminin merkezi olmayan topluluk yapısını güçlendiren yerel yönetim token’ı olarak tanımlanabilir. APE ekosistemi, Ethereum blok zincirindeki en popüler NFT koleksiyonlarından ikisi olan Bored Ape Yacht Club (BAYC) ve Mutant Ape Yacht Club (MAYC) topluluğunu içinde barındırıyor.

ApeCoin (APE) Nedir?

ApeCoin ekibi, kültürün, sanatın, oyunun, eğlencenin ve etkinliklerin Web3’te yeni bir ifade bulduğunu dile getiriyor. APE’de gelecekte gerçekleşmesi beklenen gelişmeleri desteklemek için topluluk tarafından kontrol edilen ve oluşturulan bir token olarak tanımlanıyor. Yapılan açıklamalara göre ApeCoin, kültürü metaverse’e yönlendiren topluluk liderliğindeki girişimler için merkezi olmayan bir protokol katmanı olarak hizmet edecek

Öte yandan APE Vakfı, ApeCoin’in organizatörü olarak tasvir ediliyor. APE Vakfı’nın bir gözetmen olmadığı ve ApeCoin DAO’daki ApeCoin sahiplerinin üzerine inşa edebileceği temel katman olduğu özellikle belirtiliyor.

Yapılan açıklamalara göre Vakıf, merkezi olmayan ve topluluk tarafından yönetilen yönetimi kolaylaştıracak ve zamanla tamamen merkezsiz hale gelmek üzere tasarlandı. Ayrıca Vakıf, ApeCoin DAO’nun kararlarını yönetmekle görevli ve günlük yönetim, defter tutma, proje yönetimi ve DAO topluluğunun fikirlerinin gerçeğe dönüşmesi için ihtiyaç duydukları desteğe sahip olmasını sağlayan diğer görevlerden sorumlu.

Bunlara ek olarak ApeCoin DAO’nun merkezi olmayan yönetişim, küresel olarak dağılmış bir topluluk oluşturmak ve yönetmek için kritik öneme sahip olduğu ve bu nedenle APE ekosisteminin başarısı için de kritik olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca APE İyileştirme Önerisi Süreci, ApeCoin DAO üyelerinin Ekosistem Fonu tahsisleri, yönetişim kuralları, projeler, ortaklıklar ve daha fazlasıyla ilgili kararlar almasına olanak tanıyacak. ApeCoin DAO üyeliği tüm ApeCoin sahiplerine açık olacak.

Bunların yanında ApeCoin, Web3’ün ön saflarında yer alan merkezi olmayan bir topluluk yapısını güçlendirmek için APE ekosisteminde kullanılan bir ERC-20 yönetişim ve yardımcı program token’ı olarak tanımlanıyor ve APE’in şu kullanım durumları için sunulduğu ifade ediliyor:

  • Yönetim
  • Birleşik harcamalar
  • Erişim
  • Teşvik

Bunlara ek olarak APE coin noktasında Yuga Labs, Bored Ape Yacht Club (BAYC), APE Vakfı, APECoin DAO ve Mutant Ape Yacht Club (MAYC)’nin birlikte çalışacağı da ifade ediliyor.

APE Coin Yorum

APE Coin aslında ekosistemde büyük bir hype yarattı. Çünkü NFT ekosisteminin popüler olması ile birlikte BAYC ve MAYC oldukça ilgi çeken koleksiyonlar halini aldı. Bu sebeple bahsi geçen iki projenin de kripto para birimi olarak görülen APE, yatırımcıların ilgisini çekti. Ayrıca APE’i birçok kripto para borsasının arka arkaya listelemesi de ilgi uyandırdı.

Buna ek olarak ApeCoin’in toplam arzı kalıcı olarak 1 milyar token olarak sabitlenmiş durumda.

APE Coin Nasıl Alınır?

APE Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

APE Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından APE Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), BUSD ve Tether (USDT) APE işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir. Binance APE coin işlemleri bugün Türkiye saati ile 17:30’da başlatacak.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar