X


En Büyük NFT Platformunda Sistem Hatası! Binlerce Dolar Kayboldu!

Çok sayıda kullanıcıyı etkileyen sistem hatasıyla NFT'leriniz silinmiş olabilir.
21:36
9 Eylül 2021

Toplam pazarın hacim olarak %90’ına sahip olan OpenSea bugün kritik bir sistem hatasıyla karşı karşıya geldi. Bir kullanıcının yaklaşık 100 bin dolar değerindeki NFT’leri yakıldı. Geri döndürülemez şekilde imha olan NFT parçalarının OpenSea sistemlerindeki kritik bir hatadan dolayı yok olduğu açıklandı.

NFT’ler Silindi

Popüler NFT pazar yeri OpenSea bugün kritik bir sistem hatasıyla gündeme oturdu. Tanınmış bir kullanıcının yaklaşık 100 bin dolar değerindeki NFT’leri sistemdeki bir sorundan dolayı silindi. ENS’nin baş geliştiricisi Nick Johnson tarafından duyurulan sistem hatası birçok yatırımcıyı endişelendiriyor. Ethereum Name Service veya ENS kullanıcıların zincirde metin tabanlı içeriği NFT olarak tutmasını sağlıyor.

Johnson elindeki NFT’leri ENS hesabından kişisel farklı bir hesabına gönderirken, varlıkların alakasız bir hesaba transfer olduğunu gördü.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Nick Johnson olayı şöyle anlatıyor:

“OpenSea’ye gittim, ‘transfer’e bastım ve ‘nick.eth’ girdim. Dakikalar sonra, işlem tamamlandı! Fakat bir dakika rilxxlir.eth 0x0000…0000edd899b’ye gönderildi”.

Konuyla alakalı OpenSea açıklama yaptı.

OpenSea Hatasını Kabul Etti

Platformun transfer sayfasında oluşan hata son 24 saatte çok fazla kullanıcıyı etkiledi. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler neticesinde hatanın farkına varan OpenSea sorunu kısa süre önce çözdüklerini duyurdu.

Platform konuyla alakalı yaptığı açıklamada transferin ilgili adres yerine metnin kodlanmış sürümüne (örn. “OS.eth”) gönderildiğini kabul etti. Bu sorunu tespit ettiklerini ve çözdüklerini duyuran platform artık kullanıcıların böyle bir problemle karşılaşmayacaklarını açıkladı.

Yakılan ENS’ler tarihte basılan bu türde ilk varlıklardı. Johnson bu yüzden NFT’lerinin kaybolmasını anlayışla karşılamıyor. Şirketin nasıl bir telafi yolu izleyeceği ise bilinmiyor.

Hali hazırda tüm NFT pazarının %90’ından fazlasına hükmeden OpenSea toplam 37 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Andreessen Horowitz liderliğinde 100 milyon dolar toplayan OpenSea unicorn seviyesine yükselmişti.

Şirketi NFT alanında neredeyse tek başına bulunuyor. Hacim ve talebin %90’dan fazlasını emen platform daha hızlı büyümek zorunda olduğunu biliyor. Ancak nitelikli elemanları bulmakta güçlük çekiyor, bu yüzden işe alınabilecek uzmanları platforma tavsiye edenler için 1’er ETH ödül verileceği duyuruldu. Platform Ethereum ağında ciddi gas hacmi de oluşturuyor. Hatta ağın en büyük tüketicisidir de diyebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar