X


Analitik Firması Açıkladı! Terra’nın 3.5 Milyar Dolarlık Bitcoin (BTC) Rezervine Ne Oldu?

Blockchain analitik firması, Terra'nın (LUNA) 3.5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) rezervinin peşine düştü. Bu rezerve ne oldu?
12:50
15 Mayıs 2022
Analitik Firması Açıkladı! Terra'nın 3.5 Milyar Dolarlık Bitcoin (BTC) Rezervine Ne Oldu?
Okuma Süresi: 3 Dakika

Terra (LUNA) ve UST krizi son zamanlarda gündemdeki en önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Terra, yeni çıkardığı algoritmik stablecoin’in UST’yi desteklemek için 3,5 milyar dolarlık Bitcoin rezervi tuttuğunu açıklamıştı. Peki 3.5 milyar dolarlık bu BTC rezervine ne oldu?

Terra’nın 3.5 Milyar Dolarlık Bitcoin Rezervine Ne Oldu?

Terra Labs CEO’su Do Kwon, Twitter aracılığıyla, depegging etkinliği sırasında rezervlerin kullanımına ilişkin belgelerin geleceğini söyledi. Blockchain analitik firması Elliptic‘in kurucu ortağı ve baş bilimcisi Tom Robinson’a göre, Bitcoin’in nerede tutulduğu ve nasıl kullanıldığı, UST‘ye maruz kalmaları nedeniyle uğradıkları kayıpları telafi etmek isteyen yatırımcılar için hayati önem taşıyacak.

Eliptic, LFG’nin Ocak ve Mart ayları arasında 3.5 milyar dolar aldığını belirtti. UST’nin fiyatı ise 9 Matıs’ta düşmeye başladı. Terraform Lab, bu düşüşün ardından UST’nin dolara sabitliğini korumak için rezervden Bitcoin kullanılacağını açıkladı.

Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon‘un fonların sabit tutmayı desteklemek amacıyla kullanılacağını açıklamasından sonra LFG cüzdanlarından yeni bir adrese iki işlemle 1.7 milyar dolar gönderildi.

Elliptic, yakın zamanda yayınladığı bir blog yazısında, yaklaşık olarak aynı zamanlarda, LFG ile bağlantılı bir Bitcoin adresinden yeni bir adrese 22.189 BTC (şu anda yaklaşık 750 milyon dolar değerinde) gönderildiğini belirtti. O akşamın ilerleyen saatlerinde, diğer LFG cüzdanlarından aynı adrese 30.000 BTC daha (o zamanlar yaklaşık 930 milyon dolar değerinde) gönderildi.

Varlıkların Satılıp Satılmadığını Belirlemek Mümkün Değil

Elliptic’e göre, bu 52.189 BTC’nin tamamı birkaç saat içinde birkaç Bitcoin işlemi aracılığıyla ABD kripto borsası Gemini‘de tek bir hesaba taşındı.

Ayrıca 10 Mayıs UTC saat 01:00’de, kalan rezervlerin tamamı tek bir işlemle kripto para borsası Binance‘deki bir hesaba taşındı. Robinson, bu varlıkların satılıp satılmadığını veya daha sonra başka cüzdanlara taşınıp taşınmadığını belirlemenin yine mümkün olmadığını söyledi.

Robinson, yaptığı açıklamalarda tüm görebildiğimiz şeylerin varlıkların bu borsalara giriyor olması dedi ve şöyle devam etti;

Nasıl kullanıldığını gerçekten göremiyoruz. Satılmış olabilir, borsalarda saklanıyor olabilir, tekrar geri çekilmiş olabilir ve barındırılmayan bir cüzdan olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar