reklamı kapat

Analist Açıkladı: DeFi Yatırımcılarının “Köşeyi Dönme” Sebebi Ne?

DeFi projelerinde bu kadar fazla kazanç elde edilmesinin sebebi ne?
18:20
22 Haziran 2020

Ethereum tabanlı merkeziyestiz finans uygulamaları geçtiğimiz haftalarda tam bir çılgınlık dönemi ile gündeme geldi. Mart ayında DeFi uygulamalarında kilitli kripto para miktarının dibi görmesi nedeniyle ilgi bir nebze dağılmış olsa da DeFi sektörünün toparlanması uzun sürmedi.

Kripto para piyasasının eski haline dönmesi ile beraber yeniden ilgiyi üzerine çeken DeFi sektörünün asıl patlama yapmasını sağlayan unsur ise Compound (COMP) projesi oldu. COMP token’ının halka arzı ile birlikte bir anda bütün gözler DeFi sektörüne çevrildi ve COMP %900 gibi önemli bir artış elde etti.

DeFi Uygulamaları Nasıl Bu Kadar Kazançlı?

Yatırımcıların Ethereum veya USDT gibi farklı kripto para birimlerinin ödünç vermelerini veya ödünç almalarını sağlayan bu proje, bazı yatırımcıların %100 gibi önemli kazançlar elde edebilmelerini, yüklü yatırım yapanların ise adeta köşeyi dönmelerini sağladı. Yani DeFi yatırımı yapanların şu sıralar 1.000 dolarlık bir yatırım ile 10 yıl içerisinde 512.000 dolarlık yatırıma ulaşabileceği ifade ediliyor.

Peki bu çılgınlık ve fırsat süreci nasıl başladı? Birçok kişinin önemli gelirler elde ettiği DeFi değirmeninin suyu tam olarak nereden geliyor? Ünlü uzman Qiao Wang konu hakkında yaptığı açıklamada ve yayınladığı tweet dizisinde bunu açıklığa kavuşturdu.

Wang’ın yayınladığı açıklamalara göre DeFi sektöründe bu kadar fazla kazanç ve sabit faiz geliri elde edilmesinin temel sebebi merkezi kripto para borsalarında devamlı olarak para kaybeden bireysel yatırımcılar.  Kurumsal ve profesyonel yatırımcıların genellikle bireysel yatırımcılara karşı pozisyon açarken kendilerinden emin olduğunu belirten Wang, buna rağmen bazı durumlarda sermaye sıkıntısı çekildiğini vurguladı.

Kendinden emin olan kurumsal yatırımcıların daha fazla sermaye ve kazanç için DeFi üzerinden kripto para ödünç aldığını ifade eden Wang, değirmenin suyunun buradan geldiğini ima etti. Buna rağmen COMP gibi DeFi projelerinde de belli riskler var ve yatırımcıların bunlara karşı dikkatli olması faydalı olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.