X


Altcoin’ler Geri Dönüyor!

Google Trends verileri altcoin'lere ilginin 2017 boğa sezonundaki seviyeye yaklaştığını gösteriyor.
19:15
15 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası 2017 biterken ve 2018 başlangıcında büyük satışlara sahne oldu. Fiyatlardaki inanılmaz düşüşlerin ardından birçok yatırımcının hevesini kaybettiği ve piyasayı terk ettiği söylenebilir.

Altcoin Sezonu

Son aylarda kripto para sektöründe yaşam belirtisi görülmeye başladı. Bitcoin’in dibe ulaştığı spekülasyonuyla birlikte birkaç altcoin kısa süre içerisinde büyük değer kazandı. Altcoin piyasası giderek hızlandı bazı altcoin’ler performanslarıyla dikkat çekti, %100’e kadar değer kazanan altcoin’ler oldu.

BNB, XLM, ADA, BAT, QTUM ve MCO son bir ayda %30 ve üzerinde değer kazanan altocoin’lerden bazılarıydı. Daha düşük piyasa değerine sahip altcoin’lerde daha fazla göze batan değişimler yaşandı.

Google Trends Verileri

Yatırım yaparken en iyi yaklaşım birden fazla indikatörü göz önünde bulundurmaktır. Bu yüzden fiyat hareketlenmeleri hakkındaki grafiklerin yanında piyasadaki duyguyu yansıtan göstergeler fiyat grafikleriyle birlikte iyi eşleşirler. Google Trends’in arama verileri bu grafiklerinden biri sayılabilir.

Google Trends, altcoin’ler

Üstteki görselde görüldüğü gibi altcoin piyasası hakkındaki Google aramalarında büyük oranda artış var. Son 12 ayla kıyaslandığında en yüksek seviyeye ulaştığını görüyoruz. Bu veri sadece “altcoin” kelimesinin arama verileri değil, birçok altcoin’in birleştirilmiş arama verisi ve grafikte görülebilen artış genel ilgiyi ifade ediyor. Google XRP, Litecoin, Ravencoin, Binance Coin vb. aramaların verileri bir araya toplamış.

Tabii ki Google Trends verilerinin bir kesinliği yok ancak genel bakıldığında altcoin başlığı aramaları 2017 boğa sezonu sırasındaki seviyelerine oldukça yaklaşmış durumda. Hem fiyat değişimleri hem de arama sonuçlarına bakarak altcoin’lere ilginin arttığını söyleyebiliriz ancak ayı sezonunun bittiğini ve altcoin sezonuna girildiğini söyleyebilmek için henüz erken. Yine de bir adım geri attığımızda çoğu altocoin’in tüm zamanların en yüksek fiyatından %80 – %90 daha düşük seviyede olduğunu görüyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar