Altcoinin Kurucusu Yatırımcıları Dolandırabilir! Coffeezilla’dan Şok İddia!

Çok sayıda kripto para yatırımcısının 2017 yılından bu yana ilgi gösterdiği popüler altcoin hakkında şok iddialar. Kurucusu ne yapmaya çalışıyor?
12:00
25 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Popüler YouTube kanalı en büyük altcoinlerden birinin kurucusu olan ismin yatırımcıları dolandıracağını iddia etti. Kripto para piyasalarında bazı isimler gerçekten güven vermiyor ve haklarında ortaya atılan uçuk iddialar “acaba” dedirtiyor. Peki Coffeezilla, popüler altcoinin kurucusunu neye dayanarak suçluyor?

Justin Sun ve USDD

USDD, 1 dolarlık sabitin altında performans göstermeye devam ederken, yatırımcılar için herhangi bir riskin söz konusu olup olmadığı konuşuluyor. 13 Haziran’da dolara sabitliğini kaybettikten sonra 0,93 dolar seviyesine kadar düştü. Halen toparlanamayan stablecoin, Tron ve USDD yatırımcılarını tedirgin ediyor. CoinMarketCap’e göre USDD, son 24 saatte %0,35 artışla 0,978 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri açısından, USDD 13 Haziran’da depegging başlamadan önce 723 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahipti. Birkaç gün boyunca piyasa büyüklüğünü kaybettikten sonra, yeniden 700 milyon doların üzerine çıktı.

USDD’nin merkezi olmayan bir algoritmik stablecoin olduğu iddia edilse de, çoğu kişi bunun aslında merkezi olduğunu savunuyor. UST gibi diğer stablecoinlerin aksine USDD’yi üretmek daha karmaşıktır. Yalnızca birkaç beyaz listeye alınmış kurumun Tron’un TRX‘ini yakarak yeni USDD basmasına izin verilir.

Justin Sun İnsanları Dolandıracak

Ünlü YouTuber Coffeezilla, Tron DAO tarafından tutulduğu iddia edilen teminat varlıklarının muhtemelen Justin Sun’a ait bir cüzdanda saklandığını ima etti. Bu arada hatırlatmakta fayda var, Justin Sun Grenada’nın DTÖ Daimi Temsilcisi olduktan sonra Tron yönetimini DAO’ya devretmişti. Fakat şu an DTÖ elçiliğinden daha çok Tron ve USDD ile ilgileniyor.

“Bu varlıkların gerçekten konuşlandırılıp dağıtılmayacağı belli değil ve sahip oldukları BTC cüzdanı 2 yıldan daha eski, bu da bunun yeni bir DAO cüzdanı değil, muhtemelen sadece bir Justin Sun BTC cüzdanı olduğunu gösteriyor.”

Peki beyaz listeye alınan şirketler kim, yani USDD’yi kim basıyor. Sonuçta ortada bir kazanç da söz konusu.

Coffeezilla bununla ilgili de bir tahminde bulunuyor. USDD’nin %94’ünün Justin Sun tarafından basıldığını iddia ediyor.

“Tron kurucusunun şüpheli adresi, şimdiye kadar basılan tüm USDD’lerin %94’ü olan 683.320.461 USDD’yi bastı”.

Youtuber, “USDD, bireysel yatırımcıların Justin Sun tarafından terk edilmesi için bir honeypot gibi görünüyor” iddiasında bulundu. Honeypot kripto para piyasalarında bir dolandırıcılık yöntemidir. Mevcut durumda, Tron DAO Rezervi, çeşitli kripto para birimlerinde 2,31 milyar dolarlık bir portföy ile USDD arzını destekliyor. Rezerv, USDD’nin TRX, BTC ve USDT gibi çoklu ana akım dijital varlıkların aşırı teminatlandırılmasıyla güvence altına alındığını iddia ediyor. Teminatlı varlıkların toplam değeri, %130 olarak belirlenen teminat oranıyla dolaşımdaki USDD’den önemli ölçüde yüksektir.

USDD ikinci UST vakası olur mu? Bunu ve Coffeezilla tarafından ortaya atılan iddiaların gerçekliğini zamanla göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar