X


Altcoin Vadeli İşlemleri Geliyor Mu?

09:00
27 Temmuz 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin vadeli işlemlerinin başlatılmasının kripto para tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Chicago Ticaret Borsası (CME) geçtiğimiz aralık ayında bu işlemleri piyasaya sürmüştü. Peki Bitcoin dışında bir kripto paranın vadeli işlemi gelecekte söz konusu olabilir mi?

CME CEO’su Terry Duffy Bloomberg ile yaptığı bir röportajda bu konuya da değiniyor. Duffy’ye göre Bitcoin haricindeki herhangi bir kripto parayla yakın gelecekte vadeli işlem düzenlenmeyecek. Bu açıklamalara rağmen altcoin vadeli işlemleri fikrinin kripto severler arasında bir heyecan yarattığını görüyoruz.

Duffy röportajda CME’nin Bitcoin tavrı hakkında da değerlendirmelerde bulunuyor. Şirketin BTC’yi öncelikle iyi bir şekilde analiz etmesi gerektiğini ifade eden Duffy, lider kripto paraya yönelik bir yaklaşımın geliştirilmesini savunuyor. Şirketin CEO’su Bitcoin vadeli işlemlerinin “şimdiye dek gerçekleşmiş en tartışmalı ürün başlangıcına” neden olmuş olabileceğini de ifadelerine ekledi.

Duffy altcoin vadeli işlemlerinin hemen başlatılamayacağına vurgu yapıyor. Bu tür işlemlerin oldukça “dalgalı ve yeni” olduğuna işaret eden Duffy, şirketin böylesi finansal ürünleri öylece listeleyemeyeceğini belirtti.

CME CEO’su Duffy şirketin altcoin vadeli işlemleri başlatma konusundaki önceki düşüncelerine de atıfta bulunuyor. Bilindiği üzere CME bu yılın başlarında yaptığı bir açıklamada başka bir kripto parayı listelemenin “şimdilik biraz sıkıntılı” olacağını belirtmişti.

CME dünyadaki en büyük borsa platformlarından birisi olarak gösteriliyor. Platformda 17 Aralık 2018 tarihinde BTC vadeli işlemleri başlatılmıştı. ABD’nin en büyük opsiyon borsası CBOE bu tarihten yalnızca bir hafta önce aynı işlemlere olanak vermeye başlamıştı.

CME altcoin vadeli işlemlerine yönelik tedbirli bir tutum sergilese de CBOE’de durumlar farklı. “Diğer piyasalarla ilgilendiğini” kesin bir dille ifade eden CBOE bu konuda rakibi CME’nin önüne geçeceğe benziyor. Altcoin vadeli işlemlerinin herhangi bir platform tarafından başlatılması kripto para piyasasının büyük bir yükseliş kaydedeceği anlamına gelebilir. CME’nin açıklamalarına göre BTC vadeli işlemleri bu yılın ilk çeyreğinde gördüğü rağbeti artırdı. Kullanıcıların altcoin vadeli işlemlerine de büyük ilgi duyacağı öngörülebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar