X


Almanya Bir Kripto Para Firmasını Daha Uyardı!

Almanya'nın finansal regülatörü 5 Capital firmasını uyardı.
11:00
17 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Almanya’nın federal finansal regülatörü BaFin, 11 Kasım tarihinde 5 Capital isimli kripto para firmasına karşı uyarı yayınladı ve bunun lisanssız olarak işlem yaptığını tespit etti.

Kripto Para Fark Kontratları Sunan Firmaya Uyarı

Bulgaristan merkezli olmasına rağmen Almanya içerisindeki vatandaşlara da hizmet sunan 5 Capital, temel olarak CFD veya fark kontratları olarak bilinen finansal ürün aracılığıyla kripto para birimlerinin fiyatına yönelik tahminler yapılmasına olanak sağlamaktaydı. Almanya’nın finansal regülatörü ise şirketin gerekli lisansları almadan kripto paralara yönelik hizmet verdiğini tespit etti.

BaFin, yatırımcılara yönelik yaptığı açıklamada ilgili hizmetleri sunan şirketlere karşı her zaman dikkatli olunmasını ve normal yollarla kolaylıkla tespit edilemeyecek şirketlere güvenmemeleri gerektiğini ifade etti. Dünyanın dört bir yanında kripto para birimlerinin tanınırlığı artsa da, bunu kendi lehlerine kötü bir şekilde kullanmak isteyenler sektörün adını lekelemeye devam ediyor.

Birçok ülke bu sebeplerden ötürü vatandaşlarını korumak için kripto para regülasyonlarını uygulamaya koysa da, Almanya henüz benzer bir adım atmadı. Geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan bir duyuruda BaFin’in kara para aklamayı önlemeye yönelik yeni regülasyonları önümüzdeki yıl uygulamaya koyacağı belirtilmişti ancak bunların kripto paraları ne derece kapsadığı tam olarak bilinmiyor.

1 Ocak 2020 yılından itibaren yürürlüğe girecek olan regülasyonlar, BitPay gibi önde gelen Bitcoin (BTC) ödeme firmalarının da hizmetlerini askıya alacağını açıklamasına neden olmuştu. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar