reklamı kapat

Alman Menkul Kıymetler Borsası Kripto Uygulaması Geliştirdi

14 Nisan 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Almanya’nın en büyük 2. menkul kıymetler borsasının finansal teknoloji birimi, kripto para işlem uygulaması çıkarmaya hazırlanıyor. Uygulamanın yıl sonuna doğru piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Börse Stuttgart’a bağlı Sowa Labs şirketi dün yaptığı açıklamayla uygulamayı duyurdu. Şirketin açıklamasına göre uygulama Eylül ayında kullanıma hazır hale gelecek ve uygulama kullanıcıları ilk olarak Bitcoin, Ether, Ripple ve Litecoin türünden işlemler yapabilecek. Şirketin web sitesine göre ise “yakın zamanda daha fazla varlık eklenecek.”

Bison ismi verilen uygulama ücretsiz olarak indirilebilecek ve uygulama geliştiricilerinin demeçlerine göre başlangıçta kullanıcılardan hiçbir işlem ücreti kesilmeyecek. Uygulamanın bir prototipi Stuttgart’ta düzenlenen bir etkinlikte katılımcılara tanıtıldı. Sowa Labs yöneticisi Ulli Spankowski uygulamaya ilişkin şöyle konuştu:

“Uygulama dijital paralarla yapılan işlemleri kolaylaştırıyor. Bison geleneksel bir menkul kıymetler borsasının desteğine sahip ilk kripto para uygulaması.”

Alman borsası, Ulm merkezli startup Sowa Labs’i, hisselerinin tamamını alarak bünyesine kattı. Şirketin bu satın alım için tam olarak ne kadar ödediği bilinmiyor. Ancak toplam fiyatın milyonlarca euro’ya tekabül ettiği aktarılıyor.

Geliştirilmekte olan Bison uygulaması aynı zamanda yeni bir trendin habercisi: Geleneksel menkul kıymetler borsaları – genellikle yan bir şirket aracılığıyla – yavaş yavaş kripto para sektörüne adımını atıyor.

Geçtiğimiz ay Kanadalı menkul kıymetler borsası operatörü TMX, tamamına sahip olduğu yan şirketinin kripto para komisyonculuğu uygulaması geliştireceğini açıkladı. Uygulama ilk olarak Bitcoin ve Ether cinsinden işlemlere olanak tanıyacak. TMX’in açıklamasında uygulamanın 2018’in ikinci çeyreğinde piyasaya sürüleceği belirtilmişti.

Son söz olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Geleneksel finansla kripto para piyasaları birbirine gittikçe ısınıyor ve bu flörtün sonu, her ne kadar ebeveynler (devletler) karşı çıksa da evlilikle bitecek gibi duruyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.