reklamı kapat

Aktif Kullanılan BTC Adresleri Artıyor, Fiyat Etkilenir Mi?

Aktif kullanılan Bitcoin adres sayısı 1.07 milyona yükseldi.
14:14
3 Temmuz 2020

Kripto para birimi veri sağlayıcısı Santimnet’e göre, Bitcoin’in aktif olarak kullanılan günlük adreslerinin sayısı 1.07 milyona yükseldi. Ortaya çıkan bilgilere göre bu rakam 17 Ocak 2018’den bu yana görülen en büyük seviye olarak karşımıza çıkıyor.

Kilometre Taşları Aşılıyor

Genel olarak grafikler incelendiğinde Bitcoin’in fiyatı ile lider kripto para biriminin ağ etkinliği arasında doğrudan bir ilişki bulunuyor. Örneğin, 14 Aralık’ta Bitcoin 20.000 dolarlık zirve noktasına ulaşmadan hemen önce günlük aktif olarak kullanılan cüzdan sayısı 1.28 milyon ile rekor kırdı.

Öte yandan Glassnode verilerine göre, 2 Temmuz’da yeni oluşturulan adreslerin sayısı da bir günlük hareketli ortalamaya göre iki yılın en yüksek seviyesi olan 22.391’e yükseldi. Bu artışlar ise boğaların piyasada daha aktif olduğu ve dolayısıyla bir artışın yaşanabileceği görüşünü destekliyor olabilir.

Bunların yanında on-chain veriler değerlendirildiğinde dolaşımdaki tüm Bitcoin miktarının %61’i bir yılda uzun süredir hareket etmiyor. Geçmiş veriler incelendiğinde daha önce bu kadar yüksek oranda BTC hareket etmediğinde bu durgunluğun hemen sonrasında bir ralli başlamıştı.

Dolayısıyla her ne kadar şu anda Bitcoin’in teknik açıdan zayıflık gösterdiği ifade edilse de aslında temel göstergelerin çok güçlü olduğu ve ralli sinyali verdiği ifade ediliyor. Bu karışık durumda da analistler fikir birliğine varmakta zorlanıyor.

Ethereum’da Rekorlar Kırıyor

Geçtiğimi günlerde ortaya çıkan verilere göre Ethereum ağı da yakın zamanda Mayıs 2018’den bu yana en aktif gününü yaşadı. Ancak Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum’da da her ne kadar rekorlar kırılsa da bu durumun henüz fiyata yansımadığını görüyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.