ABD’nin Petro Yasağı, Diğer Kripto Paralara da ”Sıçrayabilir”

Özet

  • ABD Başkanı Donald Trump'ın Petro'yu yasaklaması, diğer kripto paralar için de tehlikeli olabilir.
19:00
16 Eylül 2019

”Piyasaya çıkışının” üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala tam olarak varlığı kanıtlanamayan ve vatandaşlar tarafından da kullanılmayan Venezuela’nın ulusal kripto para birimi Petro, büyük bir yasak ile karşı karşıya gelmek üzere. ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz tarihlerde Petro‘nun kullanımını başkanlık emri ile yasaklamıştı ve ilgili yasak yakında meclisten geçerek yürürlüğe girecek. 2015 numaralı Senato Yasa Tasarısı bugün içerisinde onay alabilir ve Petro’nun kullanılması ABD vatandaşlarına resmen yasaklanabilir.

Kripto Paraların Yasaklanması Mümkün Mü?

Eğer Petro’nun yasaklanması gerçekleşirse birçok uzman bunun diğer kripto para birimlerinin yasaklanması için de kapıyı aralayabileceğini düşünmekte. Şu ana kadar hiçbir halka açık blockchain ağı ABD içerisinde yasaklanmadı veya sansüre maruz kalmadı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ise küresel çapta sadece birkaç ülkede yasaklanmış durumda.

Value Technology Foundation CEO’su ve kurucusu Jason Brett, konu hakkında yaptığı açıklamada Petro’nun yasaklanmasının aslında çok fazla gelişmenin önünü açabileceğini ve bunların genel olarak olumsuz olduğunu vurguladı.

”Burada herhangi bir spesifik kripto para biriminin nasıl yasaklanacağı ile ilgili oluşturulacak bir yol haritasından söz ediyoruz.”

Bitcoin gibi merkeziyetsiz kripto para birimlerinin hükümetler tarafından yasaklanması veya kapatılması mümkün olmasa da, ABD gibi devletler bunları kullanan kişileri tespit edip onlara yaptırım uygulayarak sektörde ciddi bir etki yaratabilir.

Özellikle Libra kripto para biriminin tanıtılması ve bunun Almanya ile Fransa tarafından yasaklanması, diğer kripto paraların yasaklanması konusunu bir kez daha gündeme getirmiş oldu.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar