ABD’li Senatörler: Libra’yı Terk Edin Veya Sonuçlarına Katlanın!

ABD'li senatörler Libra üyesi firmalara baskı yaparken yakalandı.
16:00
13 Ekim 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Facebook’un kripto para projesi Libra hakkındaki endişeler hiç olmadığı kadar yüksek bir seviyeye ulaştı ve birçok kurucu üye ne yazık ki projeden ayrıldı. Libra Association geçtiğimiz ay endeksli olacağı itibari paralar arasında Çin Yuanı’nın olmayacağını açıklasa da, görünüşe göre bu durum ABD’li regülatörler ve senatörler için yeterli olmadı.

VanEck’in dijital varlıklardan sorumlu yöneticisi Gabor Gurbacs tarafından ifşa edilen bildirilerde, ABD’li senatörlerin MasterCard, Stripe ve Visa gibi firmaların yöneticilerini tehdit ettiği görülmekte. Birçok kurum da doğal olarak regülasyonlarla uğraşmak ve bu baskıya dayanmak yerine projeden ayrılmayı tercih etti.

Facebook’un stablecoin’inin bu kadar dikkat çekmesine yol açan özelliği ise kesinlikle birçok itibari paraya endeksli dünya çapında bir havale sistemini oluşturmayı planlaması olarak biliniyor. Facebook eğer gerçekten de bu projeyi hayata geçirebilirse, birçok banka ve finans kurumu ikinci hatta üçüncü plana düşebilir. Bu da ne hükümetlerin ne de dev finans kurumlarının istediği bir gelişme.

Yine de Mark Zuckerberg geçtiğimiz tarihlerde yaptığı açıklamada 2020 yılı için hazır olacaklarını ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar