X


ABD’li Senatörler Dijital Yuan’a Savaş Açtı! Amerika Karşı Adım Atabilir!

Evet Çin'in Dijital Yuan çalışmalarına nihayet güçlü bir tepki geldi!
22:12
19 Temmuz 2021

Amerikalı üç senatör bugün, 2022’de yapılacak Pekin Kış Olimpiyatlarıyla ilgili konuştu. Çin bu etkinlik sırasında yurt dışından gelen sporculardan Dijital Yuan kullanmasını isteyecek. Olimpiyatlara kadar Dijital Yuan projesini tamamen devreye almak için çaba harcayan Çin, hedefine ulaşabilecek mi?

2022 Kış Olimpiyatları ve Dijital Yuan

Senatörlerin tavrına bakılırsa Çin bu hedefine tam olarak ulaşamayacak. En azından Amerikalı senatörler bunun olmaması için elinden geleni yapıyor. Uzun süredir Çin’in kripto baskısının artışıyla, Dijital Yuan çalışmalarının hız kazanması arasındaki bağlantıyı anlatıyoruz.

Üç senatör bugün Amerikalı sporcuların etkinlik sırasında Dijital Yuan kullanmaması gerektiğini savunuyor. Hatta hükümetin bu konuda bir yasak kararı almasını talep ediyorlar. Dijital Yuan veya yeni ismiyle e-CNY Çin’in bu yüzyıldaki en önemli projesi olabilir. Küresel bir dijital para birimi için gece gündüz mesai harcayan hükümet yoğun testler yapıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bugün Senato mektubunda, Sens. Marsha Blackburn, Cynthia Lummis ve Roger Wicker tam olarak şunları söylüyor;

“Komünist Çin hükümetinin 2022 Pekin Kış Olimpiyatları sırasında yabancı sporculara Dijital Yuan kullandırtacağı haberlerini endişeyle takip ediyoruz. Özellikle, Birleşik Devletler Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi’ne çağrıda bulunuyoruz. Sporcularımızın bu testlere alet olması engellenmeli ve e-CNY (Dijital Yuan) kullanımı yasaklanmalıdır.”

“Dijital yuan, Çin Halk Bankası’nın (PBOC) blockchain tabanlı para birimidir. PBOC bu para birimini kullanan herkesin tüm adımlarını izleyebiliyor. Bunu 6 yıllık çalışmaların ancak sonunda açıkladılar. Sporcularımızın mahremiyetini tehlikeye atacak bu durumun engellenmesini istiyoruz”

Çin ve Dijital Yuan

Çin hükümetin yıllardır kripto paraların altında yatan teknolojiden istifade edebilmek için çaba harcıyor. Nihayet blockchain teknolojisini hedefleri doğrultusunda kullanmaya başlayabildiler. Ülkenin dört bir yanında yapılan etkinliklerde halkın bu para birimini test etmesi isteniyor. Üstelik Çin kripto yasakları tam olarak Dijital Yuan kullanımının artması için geldi.

Hatta bazı bölgelerde Çin vatandaşlarına bedava Dijital Yuan dağıtılıyor. Bu paraların uyumlu işletmelerde harcanması isteniyor. Çin hükümeti vatandaşlarının her adımını bilmek isteyen bir yapıya sahip, özellikle bu yönde ciddi projeler geliştiriyorlar.

Üstelik küresel Dijital Yuan, ABD dolarını son derece tehdit ediyor. FED konuyu önemsiz görse de önümüzdeki yıllarda ciddi tartışmaların başlaması muhtemeldir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar